Notowania obligacji zaczynają rosnąć

Marek Knitter
opublikowano: 23-09-2003, 00:00

W poniedziałek inwestorzy przez niemal cały dzień kupowali obligacje. Zmianę trendu rynek wtórny zawdzięcza znacznej poprawie notowań niemieckich papierów. Spadające rentowności obligacji spowodowane były głównie umocnieniem się euro w stosunku do dolara. To jednak wystarczyło, by pobudzić do życia polski rynek.

Na kolejnym przetargu bonów skarbowych rentowności ich wzrosły. Ministerstwo Finansów sprzedało roczne bony za ponad 1,09 mld zł. Pierwotnie resort zakładał, że sprzeda papiery warte 900 mln zł. Popyt wyniósł 2,31 mld zł. Rentowność ich wzrosła do 4,911 proc., z 4,873 proc. na poprzedniej aukcji. MF oferowało również bony półroczne za 200 mln zł. Popyt wyniósł ponad 452 mln zł, zaś uzyskana rentowność wyniosła 4,941 proc. Na kolejnym przetargu zostaną zaoferowane papiery roczne o wartości 1,5 mld zł oraz 26-tyg. za 700 mln zł. To znacznie więcej niż spodziewa się rynek, jednak rozpoczynające się w tym dniu posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej może pomóc w sprzedaży papierów na rynku.

Dziś nie ma publikacji żadnych istotnych danych makroekonomicznych, które mogą mieć wpływ na rynek. Można spodziewać się poprawy koniunktury i wzrostu cen na rynku wtórnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Notowania obligacji zaczynają rosnąć