Notowania PGE w odwrocie

KZ
opublikowano: 20-11-2009, 00:00

Wczoraj prawa do akcji PGE spadały najszybciej w dość krótkiej historii notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Kurs obniżył się o 3,4 proc., do 24,04 zł. To ponad 7 proc. mniej, niż wynosiła cena w dniu debiutu i zarazem tylko o 5 proc. więcej, niż wynosiła cena emisyjna.

Nie pomogły ani opublikowane kilka dni temu wyniki (były zgodne z oczekiwaniami), ani informacja o podpisaniu memorandum z francuskim koncernem EdF. Koncerny mają przeanalizować możliwość budowy w Polsce reaktora jądrowego. Miałby on powstać do 2020 r. Partnerzy mają też rozmawiać o kolejnych inwestycjach w elektrownie jądrowe. Negatywnie na kurs mogły się za to przełożyć wypowiedzi Aleksandra Grada, szefa resortu skarbu, który zadeklarował, że nie będzie domagał się wypłaty zaliczkowej dywidendy z tegorocznego zysku PGE.

Inwestorom mogły się też nie spodobać słowa Mariusza Swory, szefa Urzędu Regulacji Energetyki, który wezwał producentów prądu do ponownej korekty wniosków taryfowych na 2010 r. Regulator chce, by ceny hurtowe energii elektrycznej pozostały w przyszłym roku bez zmian, dlatego że przy spadającym popycie nie ma presji na wzrost cen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy