Notowania złota najwyżej od ponad ośmiu miesięcy

opublikowano: 13-01-2023, 16:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ceny złota przekroczyły w piątek ośmiomiesięczny szczyt, utrzymując się powyżej kluczowego obrotu 1900 USD za uncję, ponieważ spadająca inflacja w USA wzbudziła nadzieje na wolniejsze podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną – podaje agencja Reutersa.

Stefan Wermuth

Cena spot złota wzrosła o 0,3 proc. do 1902,64 USD za uncję. Jak dotąd, metal wzrósł o 2,1 proc. w ciągu tygodnia, zmierzając do czwartego z rzędu tygodniowego wzrostu.

Amerykańskie kontrakty terminowe na złoto poszły w górę o 0,4 proc., docierając do poziomu 1 906,30 USD.

Czwartkowe dane pokazały, że w grudniu ceny konsumpcyjne w USA spadły po raz pierwszy od ponad 2,5 roku.

Po tych danych decydenci Fed wyrazili ulgę, że inflacja nadal spada w grudniu, torując drogę do możliwego obniżenia stóp procentowych do ćwierć punktu procentowego na następnym posiedzeniu politycznym w lutym.

Niższe stopy procentowe są zazwyczaj korzystne dla notowań złota, ponieważ zmniejszają koszt alternatywny posiadania aktywów nieprzynoszących dochodu.

Tymczasem kurs dolara amerykańskiego stracił na wartości po raporcie o inflacji i zmierzał do najgorszego tygodnia od ponad miesiąca, przez co złoto stało się tańsze dla innych posiadaczy walut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane