Notowania złota zwyżkują, cena srebra także w górę

opublikowano: 30-03-2023, 11:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania złota zaliczają w czwartek aprecjację, ponieważ nieco słabszy kurs dolara pomógł przeciwdziałać apetytowi na ryzyko napędzanemu przez złagodzenie obaw o światowy system bankowy – podaje agencja Reuters.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Notowania złota zwyżkują podczas czwartkowej sesji o 0,3 proc., docierając do poziomu 1968,89 USD za uncję. Amerykańskie kontrakty terminowe na złoto pozostały natomiast bez zmian, oscylując wokół pułapu 1984,70 USD.

Indeks dolara spada o 0,1 proc., sprawiając, że kruszce stały się bardziej dostępne dla kupujących posiadających inne waluty, podczas gdy giełdy azjatyckie odnotowały ostatnio wzrosty.

Notowania złota wzrosły powyżej poziomu 2 tys. USD po nagłym upadku dwóch amerykańskich pożyczkodawców na początku tego miesiąca, ale od tego czasu wycofały się z tych poziomów, gdy władze podjęły działania ratunkowe, w tym przejęcie przez UBS podupadłego Credit Suisse.

Uczestnicy rynku czekają teraz na piątkowe dane o osobistych wydatkach konsumpcyjnych w USA, które stanowią preferowaną przez Rezerwę Federalną miarę inflacji. Będzie to wskazówka dotycząca przyszłej polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z narzędziem CME FedWatch, rynki prognozują obecnie, że istnieje 39,2 proc. szans na to, że Fed podniesie w maju stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

Notowania srebra rosną w czwartek o 1,2 proc. do 23,63 USD za uncję, cena platyny idzie z kolei w górę o 0,4 proc. do 971,12 USD, a notowania palladu zaliczają aprecjację o 0,8 proc. do 1450,86 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ON, Reuters

Polecane