Notowania złotego i obligacji bez większych zmian po komunikacie RPP

Polska Agencja Prasowa SA
26-07-2006, 17:27

Komunikat Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nawiązujący do nowej projekcji inflacji nie miał wpływu na notowania złotego i obligacji pod koniec środowej sesji. Polska waluta była stabilna, a na rynku długu zatrzymał się spadek cen papierów.

Komunikat Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nawiązujący do nowej projekcji inflacji nie miał wpływu na notowania złotego i obligacji pod koniec środowej sesji. Polska waluta była stabilna, a na rynku długu zatrzymał się spadek cen papierów.

Około godziny 16.30 za euro płacono 3,92 zł, czyli dokładnie tyle, co na otwarciu i w porównaniu do 3,91 zł na zamknięciu we wtorek. Dolara wyceniano na 3,1085 zł względem 3,1180 zł i w stosunku do 3,10 zł.

Na rynku międzynarodowym kurs eurodolara ukształtował się na poziomie 1,2610 wobec 1,2577 rano.

Według analityków, rynek nie zareagował na komunikat RPP, zgodnie z którym najnowsza projekcja inflacji zakłada szybszy jej powrót do celu, niż spodziewano się tego wcześniej. Jak powiedział członek rady Marian Noga, lipcowa projekcja podwyższa przebieg inflacji o 0,3 pkt. proc. w stosunku do projekcji z kwietnia. Lipcowa projekcja inflacji wskazuje, że w całym horyzoncie projekcji tempo wzrostu cen konsumpcyjnych będzie wyższe od oczekiwanego w kwietniowym raporcie.

Przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-proc. prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 1,0-1,9 proc. w IV kwartale 2006 r. wobec 0,5-2,0 proc. w projekcji kwietniowej, 1,5-3,5 proc. w IV kwartale 2007 r. wobec 1,3-3,4 proc. oraz 1,7-4,3 proc. w IV kwartale 2008 r. wobec 1,2-3,9 proc.

"Decyzja rady (o pozostawieniu stóp bez zmian) była oczekiwana i nie miała żadnego wpływu na rynek. Komunikat jest +życzeniowy+, właściwie nie odpowiada na pytanie, co RPP może zrobić w przyszłości. A to zapewne oznacza, że nie zrobi nic i tak to rynek odebrał" - powiedział PAP Paweł Gajewski z WestLB.

"Obroty w trakcie sesji były niewielkie, złoty oscylował wokół kursu 3,92 zł za euro, na rynku było wakacyjnie. Wygląda na to, że nie ma się czego spodziewać po notowaniach w kolejnych dniach" - powiedział analityk.

Około godziny 16.35 dochodowość papierów dwuletnich OK0808 wynosiła 4,87 proc. wobec 4,73 proc. rano i w porównaniu do 4,80 proc. we wtorek na zamknięciu. W przypadku pięcioletnich PS0511 rentowność ukształtowała się na poziomie 5,32 proc. wobec 5,28 proc. oraz 5,27 proc., natomiast dziesięcioletnich DS1015 wynosiła 5,51 proc. względem 5,41 proc. w stosunku do 5,45 proc.

"Przez cały dzień mieliśmy spadki. To się uspokoiło pod koniec sesji, dzięki odreagowaniu na rynkach bazowych. Wydarzenia wokół RPP nie miały wpływu na notowania. Inwestorzy czekają na pełną wersję projekcji inflacji, która zostanie opublikowana w czwartek (...)" - powiedział PAP Wojciech Labryga z BGŻ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Notowania złotego i obligacji bez większych zmian po komunikacie RPP