Novartis kupi Lek za 795 mln USD

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 30-08-2002, 00:00

Novartis, szwajcarski koncern farmaceutyczny, zakończył negocjacje ze słoweńskim producentem Lek. Chce go przejąć za 795 mln USD (3,3 mld zł). Dzięki transakcji prześcignie w Europie Środkowej i Wschodniej największego konkurenta — GlaxoSmithKline.

Zakończyły się negocjacje, o których wiadomo było już od poniedziałku. Novartis złożył ofertę kupna słoweńskiego Leku. Szwajcarzy proponują 95 tys. SIT (1,7 tys. zł) za akcję, czyli około 40 proc. więcej niż wynosiła ich cena, zanim wypłynęły informacje o negocjacjach. Oznacza to, że Lek został wyceniony na 795 mln USD (3,3 mld zł).

— To drobna transakcja, zważywszy, że wartość rynkowa Novartisu wynosi ponad 100 mld USD (415 mld zł). Z drugiej strony zagwarantuje ona Szwajcarom zwiększenie sprzedaży leków generycznych o 20 proc. — twierdzi Paul Diggle z WestLB Panmure.

Lek, druga w Słowenii spółka, wypracował silną pozycję w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. W Polsce jest 100- -proc. właścicielem Lek Polska, dystrybutora produktów firmy, który ma fabrykę w Pruszkowie, zakłady farmaceutyczne Argon w Łodzi i buduje nową fabrykę w Strykowie pod Łodzią. W pierwszym półroczu sprzedaż koncernu w Słowenii sięgnęła 7,8 mld SIT (139 mln zł), w Polsce — 7,3 mld SIT (130,7 mln zł), w Rosji — 3,9 mld SIT (69,8 mln zł), a w Chorwacji — 3,1 mld SIT (55,5 mln zł). Słoweński producent leków jest też obecny w Ameryce - sprzedaż w USA i Puerto Rico wyniosła w pierwszym półroczu 2002 r. 3,2 mld SIT (57,3 mln zł).

Lek jest cennym nabytkiem również dlatego, że produkuje Amoksiklav, odpowiednik Augmentinu, leku, na którym GSK zarabia 2 mld USD (8,3 mld zł) rocznie. Tymczasem GSK w ubiegłym tygodniu oskarżył Novartis i dwie inne firmy, że przy produkcji własnych wersji Augmentinu użyły kradzionego szczepu bakterii. Lekowi natomiast nikt nic nie zarzucał.

Powodzenie transakcji, która ruszy 28 września (dzień wcześniej akcjonariusze Leku mają ją zatwierdzić lub odrzucić) zależy od tego, czy Novartis zdoła kupić co najmniej 51 proc. akcji. Udziałowcami słoweńskiej spółki są: fundusz emerytalny (25,2 proc.), zagraniczni inwestorzy instytucjonalni (24,4 proc.), indywidualni akcjonariusze (24,3 proc.), słoweńskie firmy (15,3 proc.) i słoweńskie fundusze inwestycyjne (10,8 proc.).

Chodzą słuchy, że Szwajcarzy interesują się jeszcze jedną firmą z regionu — Ferain, wiodącym w Rosji koncernem farmaceutycznym. Władimir Bryntsalow, twórca, szef i większościowy udziałowiec firmy, powiedział gazecie „Wiedemosti”, że sprzeda Ferain za 2 mld USD (ponad 8,4 mld zł). Novartis nie komentuje tych informacji, ale analitycy sądzą, że oferta na zakup Ferain raczej nie wchodzi w grę w najbliższej przyszłości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Novartis kupi Lek za 795 mln USD