Novita nie zrealizowała prognozy zysku w 2005 roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2006, 20:37

Według wstępnych danych, skonsolidowany zysk netto Novity w 2005 r. wyniósł 0,4 mln zł, zysk jednostkowy 146 tys. zł, a przychody 77,7 mln zł. Przyczyną niezrealizowania prognozy zysku na 2005 rok było opóźnienie w planowanej sprzedaży maszyn - poinformowała spółka w piątek w komunikacie.

Według wstępnych danych, skonsolidowany zysk netto Novity w 2005 r. wyniósł 0,4 mln zł, zysk jednostkowy 146 tys. zł, a przychody 77,7 mln zł. Przyczyną niezrealizowania prognozy zysku na 2005 rok było opóźnienie w planowanej sprzedaży maszyn - poinformowała spółka w piątek w komunikacie.

Prognoza Novity na 2005 rok zakładała wypracowanie 2 mln zł zysku netto i 90 mln zł przychodów.

Spółka podała, że powodem niezrealizowania prognozy zysku netto na 2005 rok było opóźnienie planowanej sprzedaży środków trwałych, która miała przynieść dodatkowe 2 mln zł przychodów i pokryć koszty prowadzonej w Novicie restrukturyzacji.

"Sprzedaży tej nie udało się przeprowadzić w czwartym kwartale 2005 roku na satysfakcjonującym Novitę poziomie cenowym, ale transakcje te w znacznej części zostały sfinalizowane w styczniu bieżącego roku, a zakończenie procesu sprzedaży maszyn po cenach zakładanych w planie nastąpi w najbliższym czasie" - podała Novita.

Na wypracowanie przez Novitę niższych od planowanych przychodów miało wpływ umocnienie złotego, likwidacja produkcji wykładzin i zmniejszenie sprzedaży włóknin dla przemysłu obuwniczego. Według szacunków spółki, czynniki te spowodowały zmniejszenie przychodów w 2005 roku łącznie o 14,5 mln.

Novita poinformowała, ze w lutym opublikuje prognozę wyników na 2006 rok.

W odpowiedzi na wzrost cen surowców i umocnienie złotego Novita w 2005 roku przyjęła program restrukturyzacji, zakładający m.in. rezygnację z produkcji wykładzin dywanowych i skupienie się na rynku włóknin technicznych. W 2004 roku Novita miała 95,2 mln zł przychodów ze sprzedaży i 2,17 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane