Novita wymaga gruntownej zmiany stylu zarządzania

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 07-10-2004, 00:00

Novita, producent wykładzin podłogowych i włóknin, wraca do łask. Od 14 lipca jej kurs wzrósł o 122 proc. przy wysokich jak na nią obrotach. Dlatego spółka postanowiła przenieść się z fixingu do notowań ciągłych. Ma apetyt na karierę w stylu Lentexu. Będzie to jednak wymagało zmian w zarządzaniu firmą.

Zielonogórska spółka pozazdrościła Lentexowi sukcesów: NFI, które o mało nie pogrążyły Lentexu, wreszcie sprzedały swoje pakiety funduszom polskim. Powstała strategia rozwoju, a jej realizacja przyniosła poprawę wyników i wyceny rynkowej. Novita nie ma szans na tak radykalne zmiany własnościowe. Dominujące w akcjonariacie osoby nie chcą pozbywać się akcji, zwłaszcza że zarządzają firmą. Niestety, nie mają osiągnięć na tym polu. Spółka od lat jest bardzo zadłużona i przynosi straty. Zarząd nie zdołał zminimalizować wpływu złych tendencji w I półroczu (wzrostu kosztów surowców i niekorzystnych notowań walut — większość eksportu rozlicza w dolarach, a import surowców w euro.

Czy władze, które sobie nie radziły, będą w stanie przeprowadzić zmiany? Spółka zapowiada nową strategię rozwoju. Jej założenia nie są tajemnicą i nie wnoszą nic nowego. Cięcia kosztów zarządu, zatrudnienia czy wyprzedaż zbędnego majątku to standard. O tym, że przyszłością Novity jest skupienie się na najbardziej rentownych włókninach, mówiło się cztery lata temu, gdy pojawiły się plany powiązania z Lentexem. Jeśli spółka nie wykorzystała zaciągniętych przez ten czas kredytów na zmianę profilu produkcji, to na co poszły pieniądze? Teraz zobowiązania przekraczają niemal dwukrotnie kapitał własny i są balastem. Dotychczasowe „osiągnięcia” zarządu pokazują, że Novita wymaga innej wizji na przyszłość. Warto przemyśleć związanie się z prężnym Lentexem. Oferta obu spółek się uzupełnia. W obu rośnie rola inwestorów finansowych, co zwiększałoby szanse na połączenie.

Przejście do systemu notowań ciągłych zwykle w krótkim czasie przynosi wzrost kursu — według obliczeń „PB” średnio 20-proc. Należy jednak pamiętać, że w przypadku Novity zwyżkowały one już przez całe lato. Trwały trend wzrostowy zależy od zupełnie innych czynników. Realizacja tegorocznej prognozy zysku (2 mln zł) będzie testem prawdy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Novita wymaga gruntownej zmiany stylu zarządzania