Novita zaczęła zarabiać

KSA
07-08-2008, 00:00

Program naprawczy przynosi efekty. Producent włóknin ma zyski i to pomimo mocnego złotego.

Program naprawczy przynosi efekty. Producent włóknin ma zyski i to pomimo mocnego złotego.

Novita należy do tych spółek, które nie rozczarowały wynikami z II kwartału. Przychody wzrosły o 8 proc. w porównaniu z tym samym okre- sem roku 2007 i wyniosły 22,17 mln zł. Koszty sprzedanych produktów zmniejszyły się o 9,5 proc. To przełożyło się na znaczący wzrost zysku brutto z II kwartału — prawie o 180 proc., do 5,42 mln zł.

Ograniczenie kosztów sprzedaży oraz ogólnego zarządu (do 1,92 mln zł z 3,16 mln zł w II kwartale 2007 r.) pozwoliło zakończyć kwartał zyskiem operacyjnym wysokości 2,69 mln zł (przed rokiem 1,88 mln zł straty). Od kwietnia do czerwca producent włóknin zarobił na czysto 1,77 mln zł, wobec 3,17 mln zł straty netto rok wcześniej. Udział eksportu w przychodach ogółem Novity wyniósł w II kwartale 57 proc. Spółka podkreśla, że pozytywne efekty prowadzonego programu poprawy efektywności byłyby znacznie bardziej wyraźnej, gdyby nie umocnienie złotego.

Z raportu wynika, że lepsze wyniki daje produkcja włóknin typu „spun-lance”. Przychody tego segmentu narastająco po dwóch kwartałach wyniosły 24,77 mln zł i dały dodatni wynik na poziomie 3,23 mln zł. Ze sprzeda- ży włóknin igłowanych Novita uzyskała 12,66 mln zł przychodów, ale poniosła 0,22 mln zł straty. Przed rokiem na minusie były oba segmenty.

Narastająco po dwóch kwartałach plan ekonomiczno-finansowy dla giełdowej spółki jest przekroczony na poziomie zysków, na poziomie przychodów do wykonania brakuje około 5 proc. We wrześniu zarząd zamierza zaktualizować prognozę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Novita zaczęła zarabiać