Novitus chce prześwietlić konkurenta

KL
10-11-2010, 00:00

We wtorek zakończy się wrogie wezwanie na Elzab. Novitus zarzuca rywalowi błędy w strategii.

We wtorek zakończy się wrogie wezwanie na Elzab. Novitus zarzuca rywalowi błędy w strategii.

Zarząd Elzabu zarzuca Novitusowi, że chcąc przejąć spółkę nie bierze pod uwagę premii za jej przyszłe, dobre wyniki. Opublikował nawet strategię, w której zapowiedział znaczny wzrost przychodów w 2011 r. oraz utrzymanie trendu w kolejnych latach. Władze Novitusa są przekonane, że szacunki Elzabu nie mogą być jednak punktem odniesienia na przyszłość.

— Elzab prognozuje, że rynek fiskalny w tym roku skurczy się o kilka procent. Tymczasem my notujemy kolejny rekordowy kwartał — mówi Robert Tomaszewski, członek zarządu Novitusa.

Dodaje, że albo konkurent myli się w szacunkach (a trudno się co do tego pomylić w listopadzie), albo Novitus zgarnia znacznie większą pulę rynku, niż spodziewa się tego Elzab. Wskazuje, że spółkę, którą chce przejąć, nie udało się znacząco poprawić udziału w rynku nawet w 2003 r., kiedy wprowadzono dużą fiskalizację (obowiązek posiadania kas przez taksówkarzy).

— Konkurent nie ma też gotowej oferty dla nowych grup podatników, które w przyszłym roku będą musiały zakupić kasy fiskalne. Dopiero ją przygotowują. My taką ofertę mamy już w sprzedaży — przekonuje Bogusław Łatka, prezes Novitusa.

Według zarządu Novitusa, opublikowanie strategii oraz zapowiedzi buy-backu to zabiegi marketingowe, które mają na celu zniechęcenie akcjonariuszy do odpowiadania na wezwanie.

Novitus zapowiedział też, że zamierza się przyjrzeć kwestii transakcji pomiędzy Elzabem a podmiotami z grupy Exorigo (największy akcjonariusz spółki).

— Zwróciliśmy się z wnioskiem o podanie wszystkich takich umów na najbliższym walnym zgromadzeniu. Ta sprawa powinna być przejrzysta. Nie wiadomo, ile pieniędzy do tej pory przepłynęło z Elzabu do Exorigo — podkreśla Robert Tomaszewski.

Zarząd Novitusa podkreśla, że w związku z tymi kwestiami nie zamierza podnosić ceny. Nie powtórzy też oferty.

— Zależy nam na osiągnięciu skali jak najszybciej, przed 2011 rokiem, kiedy rynek czeka skokowy wzrost — mówi Bogusław Łatka.

Novitus opublikował wczoraj wyniki finansowe. Bogusław Łatka mówi, że struktura przychodów jest obecnie taka, jaką Elzab chce mieć dopiero za trzy lata (zwiększenie przychodów ze sprzedaży usług i urządzeń niefiskalnych). Przychody w trzecim kwartale wzrosły o 43 proc. — do 26,7 mln zł. Zysk netto wzrósł o 21 proc. — do 3,54 mln zł. Po dziewięciu miesiącach przychody wzrosły o 20 proc. — do 68,84 mln zł. Zysk wzrósł o 3 proc. — do 7,9 mln zł (wpływ na wynik miały koszty akwizycji). Wyniki kwartalne Elzab poda 15 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Novitus chce prześwietlić konkurenta