Novitus idzie po Elzab. Jest wezwanie

Katarzyna Latek
13-10-2010, 00:00

Dzieje się na GPW. Kolejna spółka ogłosiła wezwanie. Novitus chce kupić największego konkurenta.

Dzięki przejęciu producent kas fiskalnych chce rozdawać karty za granicą

Dzieje się na GPW. Kolejna spółka ogłosiła wezwanie. Novitus chce kupić największego konkurenta.

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest dwóch głównych rozgrywających na polskim rynku urządzeń fiskalnych. Pierwszy z nich to Novitus, a drugi to Elzab. Obecnie Novitus, drugi co do wielkości akcjonariusz Elzabu (ma prawie 13 proc., część tego pakietu odkupił we wrześniu od spółki zależnej Ciechu) chce mieć pakiet kontrolny. Dlatego zdecydował się na ogłoszenie wezwania na akcje, dające 50,89 proc. w kapitale, czyli 46,38 proc. w głosach na WZA. Za walor proponuje 3,4 zł, co oznacza, że musi wyłożyć około 30 mln zł (po wczorajszej sesji kurs akcji Elzabu wynosił 3,33 zł).

Lider na zakupach

Novitus szacuje, że jego udziały w polskim rynku kas fiskalnym na koniec 2009 r. wynosiły 23 proc. Połączony podmiot miałby aż 42 proc. Spółka spodziewa się synergii po połączeniu z Elzabem. Przede wszystkim liczy na osiągnięcie efektu skali. Firmy mogłyby wykorzystać połączone siły już w 2011 roku, kiedy obowiązek fiskalny obejmie nowe grupy klientów (lekarze i prawnicy) i spodziewany jest znaczny wzrost rynku.

Novitus, który stara się o Elzab, podkreśla też swoją lepszą od konkurenta sytuację finansową i zwraca uwagę, że dystans między nimi stale się zwiększa. Zapewnia, że ma pomysł na współdziałanie z zabrzańską spółką — pod warunkiem, że nie będzie ono blokowane. Dlatego właśnie chce sobie zagwarantować pakiet kontrolny.

Inne argumenty Novitusa na rzecz wezwania?

— Jesteśmy liderem na rynku fiskalnym w Polsce i nadal chcemy zwiększać udziały. Powinna być zatem centrum konsolidacji — mówi Bogusław Łatka, prezes Novitusa.

Widzi też szanse na zbudowanie w Polsce podmiotu, który będzie liczył się na świecie. W tej chwili Novitus eksportuje już część produktów, jednak udział zagranicznej sprzedaży w przychodach nie przekraczał dotąd 5 proc. Dopiero w tym roku po raz pierwszy może przekroczyć 10 proc. Spółka eksportuje do kilkunastu krajów Europy, Ameryki Południowej i Afryki.

— Polska jest jednym z większych światowych rynków fiskalnych. Obserwujemy trend wprowadzania fiskalizacji w kolejnych krajach. W tym upatrujemy naszej szansy — mówi prezes.

Historia przejęć

Obie spółki od dawna szukały pomysłu na zwiększenie siły przebicia. W 2008 r. miała powstać grupa, złożona z Elzabu oraz spółek Exorigo i Upos. Wieloetapową transakcję, która miała do tego doprowadzić, zablokował jednak Polsin, firma zależna Ciechu, która miała pakiet udziałów w Elzabie. Ostatecznie Exorigo zostało z niewielkim pakietem akcji Elzabu. Właściciele spółek zamierzali rozmawiać o odkupieniu akcji od Polsinu, jednak jako pierwszy po pakiet zgłosił się Novitus.

Sam Novitus także nie miał szczęścia do przejęć. Chciał kupić giełdową spółkę LSI Software. W 2009 r. podpisał umowę inwestycyjną, jednak akcjonariusze LSI Software nie zgodzili się na emisję, kwestionując cenę emisyjną akcji. Na tę firmę miał ochotę także Elzab.

Od dawna mówiło się również o możliwej fuzji Novitusa i Elzabu. Większa firma nie ukrywała, że chce kupić konkurenta. Kilka lat temu przebił ją jednak BBI Capital (a potem odsprzedał papiery Exorigo).

Tym razem, aby wezwanie się powiodło, muszą na nie odpowiedzieć Exorigo i Upos, które wspólnie mają ponad 30 proc. udziałów w Elzabie. Czy będą chciały poprzeć powstanie tak silnego konkurenta? Najbliższe tygodnie przyniosą odpowiedź.

Przejmują na potęgę

Polska jest gorącym punktem na mapie fuzji i przejęć. W ciągu trzech kwartałów doszło do 300 transakcji o wartości 11,3 mld USD, co oznacza wzrost o 293 proc. — wynika z raportu Thomson Reuters. W regionie więcej niż u nas dzieje się jedynie w Rosji. W poszukiwaniu celów do przejęć inwestorzy zerkają też na GPW. Kilka dni temu wezwanie na Bogdankę ogłosił NWR, nieco wcześniej zamiar przejęcia Emperii ujawnił Eurocash. W obu przypadkach właściciele wcale nie mają ochoty sprzedawać. Połowiczny sukces w staraniach o Muzę odniósł Kompap (przekroczył próg 33 proc., a chciał mieć 66 proc.). Sukcesem za to zakończyły się przejęcia uzgodnione wcześniej z właścicielami — MW Trade trafił do Getin Holding, Nepentes do Sanofi-Aventis, Wola Info do Devoteam, Bipromet do KGHM, Ruch do Eton Park Capital, a Pemug do AB Consulting. Czasami wystarczyło położyć na stole dobrą cenę — licytację o Tetę wygrało Unit IV, a WSiP zostały kupione przez Advent. Były i nieudane wezwania — Aster City nie przejęło Hyperiona, a Mennica Ruchu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Novitus idzie po Elzab. Jest wezwanie