Nowa brytyjska propozycja budżetu najwcześniej we wtorek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-12-2005, 12:12

We wtorek albo w środę Wielka Brytania, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, przedstawi kolejną propozycję budżetu UE na lata 2007-2013 - poinformował w piątek w Brukseli przedstawiciel brytyjskiego przewodnictwa.

We wtorek albo w środę Wielka Brytania, która przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej, przedstawi kolejną propozycję budżetu UE na lata 2007-2013 - poinformował w piątek w Brukseli przedstawiciel brytyjskiego przewodnictwa.

    Oznacza to, że ministrowie spraw zagranicznych UE, którzy w poniedziałek przyjadą do Brukseli by rozmawiać o przygotowaniach do unijnego szczytu zaplanowanego na 15-16 grudnia, nie będą mieli okazji poznać zmodyfikowanych brytyjskich propozycji.

    "Nowa zrewidowana propozycja zostanie zaprezentowana między tym spotkaniem a szczytem" - powiedział anonimowy przedstawiciel Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem, poniedziałkowe spotkanie nie będzie mimo to pozbawione sensu, bowiem stanie się kolejną okazją dla krajów członkowskich do zaprezentowania swoich oczekiwań wobec Brytyjczyków.

    Przedstawiona w poniedziałek 5 grudnia propozycja Londynu została skrytykowana przez wszystkie pozostałe 24 kraje członkowskie i Komisję Europejską. Zakłada zmniejszenie globalnych wydatków Unii do 846,7 mld euro (w stosunku do 871,6 mld proponowanych w czerwcu przez ówczesne luksemburskie przewodnictwo), głównie poprzez cięcia o 14 mld euro dla nowych, najbiedniejszych państw Unii. Okazją do krytyki było środowe "konklawe" szefów dyplomacji w Brukseli.

    Część dyplomatów krajów członkowskich ironizowała wówczas, że "jeśli Londyn nie przygotuje nowej propozycji na poniedziałek to nie wiadomo, o czym będziemy rozmawiać". Brytyjczycy argumentują jednak, że potrzebna jest faza kontaktów bilateralnych i "wsłuchiwania się" w argumenty partnerów w UE. Jednocześnie uważają oni, że "czas mógł odegrać pewną rolę" i skłonić niektóre kraje do zrewidowania krytycznego stanowiska.

    Wielka Brytania wciąż zapewnia, że chce doprowadzić do porozumienia jeszcze w tym roku. Twierdzi, że rozumie obawy nowych krajów członkowskich, dla których osiągnięcie kompromisu jest o tyle ważne, że Komisja Europejska potrzebuje kilkunastu miesięcy na przygotowanie prawnych instrumentów dla wieloletnich programów finansowanych z unijnych funduszy dla nich przeznaczonych. Żadne szczegóły nowej brytyjskiej propozycji nie są jeszcze znane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowa brytyjska propozycja budżetu najwcześniej we wtorek