Nowa dotacja dla dorzecza Parsęty

Anna Pronińska
11-12-2009, 00:00

Gminy są na półmetku gigantycznej inwestycji wodno-ściekowej. Jednej z największych w Polsce.

Gminy są na półmetku gigantycznej inwestycji wodno-ściekowej. Jednej z największych w Polsce.

Projekt zintegrowanej gospodarki wodno-ściekowej w dorzeczu Parsęty (woj. zachodniopomorskie) jest coraz bliżej ukończenia. Wczoraj przedstawiciele Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty podpisali z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) umowę na dofinansowanie drugiej fazy projektu.

— To jedno z trzech największych przedsięwzięć w ramach gospodarki wodno-ściekowej w Polsce. Udało się skoordynować pracę kilkudziesięciu podmiotów samorządowych, a dzięki podzieleniu projektu na 33 kontrakty budowlane i pięć usługowych, dać pracę małym przedsiębiorcom — mówi Witold Maziarz, rzecznik NFOŚiGW.

Cały projekt obejmuje 22 gminy z 250 tys. mieszkańców. Już w przyszłym roku zakończy się pierwszy etap, a kolejny — w 2011 r. Wartość inwestycji z pierwotnej kwoty 177 mln EUR zwiększyła się do 260 mln EUR. To rezultat wzrostu cen materiałów budowlanych oraz kosztów robocizny.

Gminy mogą jednak być spokojne o finansowanie.

— Umowa podpisana z narodowym funduszem pozwala nam korzystać z dotacji rozwojowych — mówi Barbara Rajkowska, pełnomocnik do spraw realizacji projektu.

Dla pierwszej części projektu (rejon Białogard i Kołobrzeg) dotacje z funduszu sięgnęły 150 mln EUR. Natomiast dla drugiej (rejon Szczecinek) dotacja wyniesie 293,35 mln zł.

Na terenach objętych inwestycją zostanie wybudowane ponad 950 km sieci wodociągowej i ponad 1,3 tys. km sieci kanalizacyjnej. Poza tym powstaną stacje uzdatniania wody i dwie oczyszczalnie ścieków. Niektóre zostaną zmodernizowane, a część zlikwidowana.

Zaawansowanie robót budowlanych w ramach całego projektu wynosi 41 proc.

Dzięki inwestycji ma poprawić się jakość życia mieszkańców gmin w regionie dorzecza Parsęty. Władze liczą też na podniesienie atrakcyjności terenów, co może przyczynić się do rozwoju turystki.

260

mln EUR

Tyle łącznie wyniósł koszt inwestycji ponad 20 gmin w gospodarkę wodno-ściekową dorzecza Parsęty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowa dotacja dla dorzecza Parsęty