Nowa emisja za 270-300 mln zł

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 02-06-2004, 00:00

Szukający kapitału producent płyt wiórowych został dobrze przyjęty za granicą. Teraz zarząd spotyka się z krajowymi instytucjami.

Wczoraj ruszyły zapisy na nowe akcje Grajewa w transzy detalicznej. Jednocześnie ruszyła budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych. Już wiadomo, że cena będzie się mieścić w przedziale 167-185 zł. Jej ostateczny poziom poznamy 7 czerwca.

Owocne road-show

— Podane widełki cenowe są wynikiem przeprowadzonych przez nas działań premarketingowych — tłumaczy Tomasz Witczak, dyrektor CA IB Financial Advisers, które pełni rolę oferującego akcje.

W ramach tego typu działań ocenia się ogólną sytuację na rynku oraz wartość spółki, a następnie prowadzi wstępne rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

— Wszystko wskazuje na to, że emisja powinna zostać objęta, ale na rynku kapitałowym takich gwarancji nigdy nie ma — dodaje Tomasz Witczak.

Grajewo zaoferowało 1,6 mln walorów. Ma więc szanse uzyskać od 267 do 296 mln zł. Z tego 85-130 mln zł (plus kredyty bankowe) trafi na budowę fabryki w Rosji, około 112 mln zł na dokupienie udziałów w Prospanie (siostrzana spółka Grajewa) oraz 40 mln zł na finansowanie bieżących potrzeb.

Paweł Wyrzykowski, szef Grajewa, wrócił właśnie z zagranicznego road-show promującego emisję. Miał spotkania w Londynie, Frankfurcie, Wiedniu i Kopenhadze.

— Z rozmów i zadawanych pytań można odnieść wrażenie, że inwestorzy zagraniczni bardzo dobrze przyjęli spółkę i plany jej rozwoju — twierdzi Tomasz Witczak.

Wejdą do WIG20?

Teraz zarząd Grajewa podróżuje po Polsce, namawiając krajowych inwestorów do zaangażowania się w spółkę. Do tej pory analitycy praktycznie nie interesowali się Grajewem z racji jego znikomej płynności. Niemiecki Pfleiderer kontrolował aż 83 proc. kapitału. Po emisji i planowanym umorzeniu części kapitału udział ten spadnie do 60 proc. A spółka z racji swojej wielkości ma nawet szanse wejść do indeksu WIG 20.

Zapisy dla drobnych graczy kończą się 7 czerwca, a w transzy instytucjonalnej będą przyjmowane 8 i 9 czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowa emisja za 270-300 mln zł