Nowa Gala nabiera werwy

ANP
opublikowano: 15-09-2010, 00:00

Poprawimy wyniki z 2009 r. — obiecuje zarząd producenta płytek.

Poprawimy wyniki z 2009 r. — obiecuje zarząd producenta płytek.

Dla Ceramiki Nowa Gala II kwartał był pierwszym optymistycznym okresem od połowy 2009.

— Poprawę koniunktury zaczęliśmy odczuwać późno, bo dopiero od połowy maja, ale w kolejnych miesiącach ta tendencja utrzymała się. Teraz mamy sezon, który potrwa do października — mówi wiceprezes Paweł Górnicki.

W II kwartale grupa miała 3,04 mln zł zysku netto (+24,4 proc. r/r) przy 45,52 mln zł przychodów (-3,6 proc.). Na gorszych wynikach półrocza — 80,15 mln zł sprzedaży (-3,2 proc.) i 2,7 mln zł zysku netto (-44,5 proc.) — zaważył słaby I kwartał.

— W drugim nastąpiła wyraźna poprawa i spodziewam się, że wynik całoroczny będzie lepszy niż w 2009 r. Również sprzedaż powinna być większa niż w roku ubiegłym — dodaje Paweł Górnicki.

Rok temu grupa miała 5,24 mln zł zysku netto i 165,50 mln zł przychodów.

Prezes informuje o zauważalnym wzroście cen. W II kwartale średnia cena sprzedaży płytek grupy wzrosła z 26,0 do 26,9 zł za mkw.

W tym roku grupa ma średnio wykorzystywać ponad 70 proc. mocy produkcyjnych. Zarząd nie jest jednak zadowolony z wyników eksportu, który wzrósł dopiero w II kwartale (+2,3 proc. r/r).

— Sprzedaż zagraniczna w 2010 r. będzie na podobnym poziomie jak w roku 2009, kiedy sięgnęła 13 proc. całości. Spodziewaliśmy się lepszego wyniku — przyznaje wiceszef Nowej Gali.

Eksportowi ma pomóc przejęcie spółki produkcyjnej budującej zakład w Mołdawii, które jednak mocno się opóźnia.

— To już końcowa faza negocjacji. Chcemy w tym roku dopiąć transakcję — mówi Paweł Górnicki.

Po jej przejęciu budowa fabryki ma być dokończona w pół roku. Nowa Gala i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju będą mieć 75 proc. udziałów w przejmowanej firmie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowa Gala nabiera werwy