Nowa Gala nie porzuca eksportu

Anna Pronińska
opublikowano: 16-07-2008, 00:00

Producent płytek jest spokojny o tegoroczne wyniki. Mimo kłopotów chce rozwijać eksport i w tym celu zwiększy moce produkcyjne.

Producent płytek jest spokojny o tegoroczne wyniki. Mimo kłopotów chce rozwijać eksport i w tym celu zwiększy moce produkcyjne.

Ceramika Nowa Gala, producent płytek ceramicznych z Końskich (woj. świętokrzyskie), narzeka na słabą sprzedaż zagraniczną.

— Pierwszy kwartał zawsze jest słaby dla eksportu, ale my dodatkowo zanotowaliśmy spadek w stosunku do zeszłego roku. Obecnie sprzedaż zagraniczna stanowi tylko nieco ponad 18 proc. przychodów, wobec 20,3 proc. w 2007 r. Ma to związek z niekorzystnymi kursami walut. Rentowność eksportu jest niższa od sprzedaży krajowej. Jednak dzięki temu, że eksport jest minimalny, nasza zyskowność jest nadal przyzwoita — tłumaczy Paweł Górnicki, wiceprezes Nowej Gali.

Dodaje, że mimo trudności grupa ma na oku rynki eksportowe i ma ambitne plany.

— Chcemy zwiększać eksport, bo to konieczne dla rozwoju grupy. Na koniec roku sięgnie on 20 proc. w ogólnej strukturze przychodów — szacuje wiceprezes.

Obecnie Nowa Gala koncentruje się na rynkach na południe od Polski, Skandynawii i krajach nadbałtyckich. W planach jest również Rosja, ale według wiceprezesa, to na razie trudny rynek. Obecnie moce produkcyjne grupy wynoszą 9,5 mln mkw. płytek i są wykorzystywane już w 90 proc.

— Trzeba pamiętać, że jesteśmy tuż po rozbudowie zakładu, która dała nam 0,5 mln mkw. ekstra — podkreśla Paweł Górnicki.

Dlatego firma planuje kolejne inwestycje.

— W spółce Ceramika Gres chcemy zwiększyć moce o 2 mln mkw. rocznie. Ostateczna decyzja w tej kwestii zapadnie jesienią, a teraz analizujemy sytuację. Dodatkowe moce zostałyby uruchomione w drugiej połowie przyszłego roku. Koszt tego projektu to 20-30 mln zł — mówi wiceprezes.

Dodaje, że ten rok powinien być dobry dla grupy i nie spodziewa się niespodzianek. Możliwy jest kilkunastoprocentowy wzrost zarówno zysku netto, jak i przychodów. W ubiegłym roku grupa zarobiła prawie 15 mln zł przy ponad 140 mln zł sprzedaży. Niedawno spółka wypłaciła 5,7 mln zł dywidendy z zysku za 2007 r. Rozpoczęła również program skupu akcji, na który przeznacza 6,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu