Nowa Gala: zdążyć przed Opocznem

Sebastian Gawłowski
27-01-2005, 00:00

Ceramika Nowa Gala (CNG) chce zdyskontować giełdowy sukces, przeprowadzając nową emisję akcji zaledwie pół roku po debiucie. Jej wartość ma wynieść 69 mln zł. Kurs walorów producenta płytek gresowych zareagował wczoraj całkiem sporą zwyżką na te informacje. Cena wzrosła o 2,2 proc., do 6,85 zł. Wygląda na to, że rynek udzielił wotum zaufania zarządowi spółki i jego strategii rozwoju.

Spółka z Końskich znalazła swoją niszę na rynku w segmencie płytek z najwyższej półki. Ceramika utrwala mocną pozycję w tej półce na polskim rynku. Ma szansę nawet na 60-proc. udział w tej niszy. Mimo to nawet po uruchomieniu nowej fabryki wybudowanej ze środków uzyskanych z pierwszej oferty pierwotnej spółka nie zapewni sobie pewnej i trwałej pozycji na rynku. Konkurencja nie śpi. Dodatkowo oczekuje się, że nawet po podwojeniu mocy produkcyjnej będą one w pełni wykorzystywane. Dlatego warunkiem dalszego rozwoju są dalsze inwestycje lub przejęcia. Wiele mówiło się o możliwych powiązaniach z Polcoloritem. Wydaje się jednak, że w obliczu planów emisyjnych taka fuzja odchodzi na dalszy plan.

Decyzję o kolejnej emisji mogły przyspieszyć informacje o wielkiej ofercie publicznej akcji Ceramiki Opoczno, największego producenta płytek w Polsce. Lider rynku chce zadebiutować w połowie roku. Wartość tej oferty jest szacowana nawet na 2 mld zł. Inwestorzy, którzy wezmą w niej udział, raczej nie będą się kwapić do kupowania akcji mniejszej konkurencji.

Emisja Nowej Gali będzie z prawem poboru. Fundusze, które zaledwie trzy miesiące temu odkupywały akcje od NFI Jupiter, raczej nie będą chciały rozmywać swojego udziału w kapitale. Spółka nie powinna mieć więc problemu ze sprzedażą akcji. Tym bardziej że kusi prognozami dynamicznego wzrostu wyników. Zysk netto ma do 2007 r. skoczyć o 100 proc., do ponad 43 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowa Gala: zdążyć przed Opocznem