Nowa grupa zakupowa GZM i nowy przetarg na zakup energii

  • PAP
opublikowano: 16-10-2018, 17:35

Nowa, nieco mniejsza grupa zakupowa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) ogłosiła nowy przetarg na wspólny zakup energii elektrycznej. Poprzedni przetarg został unieważniony, wobec wysokich cen zaoferowanego prądu - najtańsza oferta przekroczyła budżet o 20 proc.

Jak poinformowała we wtorek Kamila Rożnowska z departamentu promocji i komunikacji społecznej urzędu metropolitalnego, o ile poprzednia grupa, którą tworzyło 88 podmiotów, zamawiała dostawy energii na dwa lata, ze względu na drastyczny wzrost cen prądu nowa grupa zakupowa – skupiająca 73 uczestników - zdecydowała o skróceniu umów do jednego roku.

„Mamy do czynienia ze znacznymi podwyżkami cen energii, ale działając razem wciąż mamy większe szanse na uzyskanie lepszej oferty, niż gdybyśmy działali w pojedynkę” - ocenił cytowany przez Rożnowską przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak. Jak dodał, z analiz zatrudnionych przez Metropolię specjalistów wynika, że na podwyżki wpływa kilka czynników, np. wzrost kosztów produkcji energii czy zakup zielonych certyfikatów.

„Członkowie nowej grupy zakupowej nie zrezygnowali z planów wspólnego zamówienia energii elektrycznej, ale zdecydowaliśmy o skróceniu okresu obowiązywania tych umów. Daje nam to m.in. szansę zaobserwowania tendencji, które pojawią się na rynku energii, co będzie miało wpływ na nasze decyzje w przyszłości” - zastrzegł Karolczak.

Do nowej metropolitalnej grupy zakupowej przystąpiło 73 zamawiających, skupiających 289 jednostek, które chcą zamówić łącznie prawie pół terawatogodziny energii elektrycznej. To o 15 zamawiających (i 18 jednostek) mniej, niż deklarowało swój udział w poprzednim postępowaniu.

„Różnica wynika z faktu, że część zamawiających, biorących udział w poprzednim przetargu, była zainteresowana wspólnym zakupem energii w 2020 r., ponieważ na 2019 r. mają jeszcze obowiązujące umowy” - wyjaśniła dyrektor departamentu projektów i inwestycji urzędu metropolitalnego Karolina Mucha-Kuś. „Ze względu na skrócenie okresu trwania umów w aktualnie ogłoszonym postępowaniu, z naturalnych powodów, tych kilkunastu zamawiających nie mogło w nim uczestniczyć” - dodała.

Zmniejszyła się również ilość zamawianej energii. Obecny przetarg dotyczy prawie pół terawatogodziny (w ciągu roku). W poprzednim grupa GZM zamawiała niespełna dwie terawatogodziny (w ciągu dwóch lat).

Wspólna grupa zakupowa GZM jest kontynuacją zakupów energii, koordynowanych w poprzednich latach przez poprzednika Metropolii - Górnośląski Związek Metropolitalny, który zrzeszał kilkanaście miast regionu. W poprzednim takim przetargu - na dostarczenie w latach 2017-2018 łącznie 903 GWh energii elektrycznej dla 30 samorządów i 31 jednostek samorządowych - wygrał Tauron z ceną ok. 230 mln zł.

Po otwarciu ofert w trwającym od początku sierpnia poprzednim przetargu okazało się, że także teraz Tauron złożył najtańszą z trzech propozycji – opiewającą na 402,1 mln zł brutto. Kolejne oferty złożyły Enea (422,5 mln zł brutto) oraz Energa (464,5 mln zł brutto). Założony przez uczestników grupy zakupowej budżet zamówienia opiewa na 336,7 mln zł.

Tym samym osiągnięta w przetargu najniższa cena była jednostkowo o ponad 60 proc. wyższa niż dwa lata temu. Aby ją zapłacić, uczestnicy grupy zakupowej musieliby wyłożyć 65,5 mln zł więcej niż zarezerwowali w swoich budżetach. Stąd ogłoszona 3 października decyzja, aby nie rozstrzygać przetargu na lata 2019-2020.

Jak komentował wówczas Tauron, koncern pozostaje otwarty na współpracę z samorządami Śląska i Zagłębia w każdej możliwej formule. „W przypadku ogłoszenia nowego postępowania, przeanalizujemy jego warunki i na tej podstawie podejmiemy decyzje biznesowe dotyczące złożenia ofert” - sygnalizowali przedstawiciele koncernu.

„Warto podkreślić że, jak wskazał sam GZM, Tauron złożył najkorzystniejszą ofertę w przetargu, która była tańsza nawet o blisko 60 mln zł od pozostałych. Każde z dotychczasowych postępowań ogłaszanych przez tę największą grupę zakupową w Polsce wygrywał Tauron, co potwierdza efektywność składanych ofert i dopasowanie ich do potrzeb klienta” - akcentował koncern.

Obecne postępowanie grupy zakupowej zostało opublikowane we wtorek, a termin składania ofert upływa 29 października, aby zakup energii był możliwy od początku stycznia 2019 r.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla regionu - skupia 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Ma zajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy