Nowa, innowacyjna Polska to priorytet obecnego rządu

  • Materiał partnera
opublikowano: 14-05-2018, 09:04
aktualizacja: 14-05-2018, 09:12

Rozmowa z Jadwigą Emilewicz - Minister Przedsiębiorczości i Technologii

Powołanie do życia fundacji Polska Platforma Przemysłu 4.0 zapowiedział Mateusz Morawiecki podczas ubiegłorocznego kongresu Impact’17 w Krakowie. Fundacja właśnie wystartowała a prace nad projektem koordynowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - czego możemy się spodziewać po tej Fundacji?

Wszyscy mamy świadomość, że świat jest świadkiem czwartej rewolucji przemysłowej i tylko te kraje, które przedstawią swoje gospodarki na tory przemysłu przyszłości będą się liczyć w światowym wyścigu. Jeśli chcemy, aby Polska była jednym z liderów tej rewolucji, a polscy przedsiębiorcy rozwijali swoje firmy w kierunku przemysłu 4.0 musimy dostosować polską gospodarkę do nowych wyzwań. Te procesy wymagają jednak wsparcia państwa, nie tylko w przełamywaniu fundamentalnych barier, ale także w zmianie sposobu myślenia po stronie przedsiębiorstw – w szczególności małych i średnich. Dlatego jednym z działań rządu, które mają temu służyć jest powstanie Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. Jej rolą będzie przybliżanie przedsiębiorcom tematyki i rozwiązań Przemysłu 4.0, wspieranie podnoszenia poziomu technicznego, technologicznego i organizacyjnego ich firm, kształtowanie kompetencji pracowników oraz tworzenie mechanizmów współdziałania podmiotów rynkowych i dbanie o otoczenie prawno-regulacyjne.

Mali przedsiębiorcy to jedno, a co z managementem i kadrą zarządzającą na przykład w korporacjach?

Istotne jest także budowanie świadomości kadry menadżerskiej o potrzebie wprowadzania daleko idących zmian. Czwarta rewolucja przemysłowa dotyczy bowiem nie tylko inwestycji, lecz także kultury zarządzania, które powinno stać się bardziej elastyczne w obliczu dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Ważne jest także dostosowanie rynku pracy tak, aby popyt na kompetencje zgłoszone przez przedsiębiorcę znajdował odzwierciedlenie w programach studiów wyższych, szkół zawodowych i wszelkich kursów specjalistycznych. Dlatego też, podstawowym działaniem Platformy, zwłaszcza w pierwszym etapie funkcjonowania, będzie dyfuzja wiedzy w gospodarce. Dopiero na tym gruncie możliwe będzie skuteczne działanie w pozostałych obszarach tj. budowania sieci kooperacyjnych, dbałości o otoczenie regulacyjno – prawne oraz ułatwianie dostępu do technologii.

Jaki jest cel waszych działań?

Wszystko to robimy po to, by jak najskuteczniej stymulować rozwój konkurencyjności krajowego przemysłu i jego otoczenia. Nową generację przemysłu należy bowiem postrzegać w kategorii szansy rozwojowej. To właśnie rozwiązania przemysłu 4.0 pozwalają na osiągnięcie skokowego wzrostu produktywności, lepszego pozycjonowania w międzynarodowych łańcuchach wartości ale też zapewniają wyższą humanizację pracy. Działania na rzecz wsparcia start-upów w Polsce - wszyscy mówią o stawianiu na nowe, świeże pomysły młodych przedsiębiorców - jak to wygląda w praktyce? Na jakie konkretne wsparcie mogą liczyć od strony rządu? Instrumenty wsparcia start-upów w Polsce skupiliśmy w programie Start in Poland. Jesteśmy przekonani, że jego kompleksowość i zasięg obejmujący wszystkie stadia rozwoju młodych firm, w powiązaniu z działaniami legislacyjnymi wspierającymi rozwój innowacyjności owocuje dynamicznym rozwojem całego ekosystemu start-upowego w Polsce. Start in Poland to program, który skupia w sobie różne komponenty dedykowane poszczególnym etapom rozwoju firmy: inkubacji, akceleracji i rozwoju. Instytucjami wspierającymi działania ministerstwa i odpowiedzialnymi za realizację poszczególnych komponentów są: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz PFR Ventures. Komponenty te znajdują się na różnych etapach realizacji. Niektóre działania zostały już ogłoszone, takie jak Starter i Biznest, inne, takie jak Elektro Scale UP, czy Platformy startowe w Polsce Wschodniej są w fazie przygotowywań.

Na papierze wygląda to dobrze. A możecie pochwalić się wymiernymi efektami działań tych instytucji?

Tak, mamy już też pierwsze wymierne efekty. W pilotażu ScaleUp wybrano 10 akceleratorów, które w procesie akceleracji współpracowały z ponad 70 dużymi firmami z różnych branż (m.in. energetycznej, fintech, spożywczej, ochrony zdrowia, motoryzacyjnej, maszynowej, transportowej) oraz blisko 300 start-upami. Młode firmy przechodziły autorski program stworzony w partnerstwie i z doświadczonymi akceleratorami, dzięki któremu zyskały nie tylko dostęp do wysokiej klasy mentorów, infrastruktury, ale także klientów i rynków dużych korporacji. To dla nich niepowtarzalna szansa na zdobycie doświadczenia w budowaniu kontaktów i współpracy z dużymi firmami, a także pozyskanie partnerów biznesowych i potencjalnych inwestorów. Efektem programu jest komercjalizacja blisko 100 innowacyjnych rozwiązań proponowanych przez start-upy, które są odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby dużych polskich przedsiębiorstw.

A co z osobami, które mają ciekawe rozwiązania, a niekoniecznie chcą się angażować w prowadzenie działalności gospodarczej? W końcu nie każdy „geniusz” będzie dobrym managerem.

To prawda, dlatego podam inny przykład wsparcia dla innowacyjnych pomysłów: Program Dobry Pomysł. Dedykowany jest zwłaszcza tym, którzy mają pomysły, ale nie prowadzą własnej firmy. Teraz mogą liczyć na wsparcie w zweryfikowaniu swoich pomysłów pod kątem rynkowego zapotrzebowania oraz dostosowaniu do oczekiwań potencjalnych inwestorów. Spośród 300 zgłoszonych od października ubiegłego roku pomysłów, już kilkanaście przeszło pozytywnie sito weryfikacji.

„Postaw na innowacyjność” to chyba nie tylko domena resortu Pani Minister?

Tak, wspieranie innowacyjności polskiej gospodarki to jeden z najważniejszych priorytetów całego rządu. Od ponad 2 lat wdrażamy rozwiązania zachęcające przedsiębiorców do prowadzenia działalności innowacyjnej i zwiększania nakładów na B+R. Tworzymy przyjazny innowacyjności system podatkowy. Dzięki 2 ustawom o innowacyjności usunięte zostały kolejne ograniczenia i bariery w prowadzeniu działalności innowacyjnej, a atrakcyjność podatkowych instrumentów wsparcia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce znacznie się podniosła. Wśród wprowadzonych instrumentów znalazł się np. zwrot gotówkowy dla start-upów.

To jest ciekawe. Niech Pani szerzej opowie o tym projekcie Umożliwia on zwrot ekwiwalentu ulgi na prace badawczo-rozwojowe dla nowo powstających przedsiębiorstw prowadzących działalność B+R, w przypadku, kiedy firma poniosła wydatki na B+R i równocześnie zanotowała stratę. Aktualnie wspólnie z ekspertami Ministerstwa Finansów pracujemy nad możliwością wprowadzenia tzw. innovation box, zachęty podatkowej, która pozwoli płacić znacząco niższy CIT tym, którzy uzyskują przychody z tytułu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. To kolejna propozycja dla przedsiębiorców, którzy zainwestowali już w B+R, stworzyli innowacyjny produkt i zdołali go skomercjalizować, a teraz będą mogli także płacić niższe podatki od swoich zysków z wprowadzenia go na rynek.

Polska w dziedzinie nowych technologii, start-upów, FinTechu czy innowacyjnych rozwiązań – szeroko rozumianej gospodarki 4.0, nigdy nie stanie się nową doliną krzemową z dnia na dzień. Czy Polska (np. w sektorze fintech) może skorzystać na Brexit? Czy jesteśmy w stanie przyciągnąć innowacyjne firmy do Polski (Polska jako brama do UE). Po pierwsze czy możemy i chcielibyśmy się tak pozycjonować na rynku i po drugie, jakie mamy szanse, co zrobiliśmy i co możemy zrobić, by ściągnąć ciekawe pomysły np. z Ukrainy, Rosji, Białorusi ale też dalekiego Wschodu. Czy jesteśmy w ogóle atrakcyjni dla takich podmiotów z Chin czy Malezji?

Polska jest krajem, do którego już teraz przyjeżdżają młodzi ludzie z całego świata, aby realizować własne pomysły. Zachętą dla nich jest dostępność kapitału, duży rynek i dynamicznie rozwijający się ekosystem start-upowy. Nie było jednak do tej pory instrumentu, który w sposób szczególny zachęcałby cudzoziemców do zakładania lub przenoszenia firm do Polski. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie programu Poland Prize. Celem programu jest przyciągnięcie do Polski zagranicznych talentów, zintegrowanie ich z polskim ekosystemem start-upowym oraz wsparcie rozwoju biznesu w polskim systemie prawnym. Dojrzałe ekosystemy start-upowe zbudowane są w oparciu o różnorodność ich uczestników. Zróżnicowane podejścia do wyzwań biznesowych wypracowane w różnych krajach i kulturach, wykorzystane razem, dają nieporównywalnie większy efekt niż stosowane osobno. Dlatego dajemy zagranicznym start-upom takie same warunki do rozpoczęcia biznesu jak polskim, licząc, że staną się one nieodłącznym elementem polskiego ekosytemu start-upowego. Innowacyjność karmi się bowiem różnorodnością. Chcemy także, aby pomysły, które będą realizowane i rozwijane przez zagraniczne start-upy znalazły końcowego odbiorcę, czyli zostały skomercjalizowane w Polsce. Sukces tego instrumentu może także wzmocnić wizerunek Polski jako kraju stawiającego na młode, innowacyjne firmy, w którym można odnieść sukces biznesowy.

Więcej można się dowiedzieć na kongresie Impact’18, który odbędzie się 13-14 czerwca w Krakowie. Wydarzenie to zgromadzi liderów innowacji, naukowców, pionierów digitalizacji i twórców startupów z całego świata, którzy wspólnie budują przyszłość technologii. Podczas Impact'18 odbędzie się szereg paneli eksperckich oraz spotkań. W programie przewidziano osiem ścieżek tematycznych dotyczących m.in. technologii 5.0, Czwartej Rewolucji Przemysłowej, badań naukowych i rozwoju technologicznego, cyfryzacji usług publicznych oraz biotechnologii.

Zapraszamy na www.impactcee.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu