Nowa inwestycja japońska w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-10-2005, 19:11

W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej otwarto uroczyście w czwartek japoński zakład NSK Steering Systems Europe (Polska), dostawcy części samochodowych. W zakładzie docelowo ma pracować 400 osób. Firma zainwestowała w Wałbrzychu 13 mln euro.

W Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej otwarto uroczyście w czwartek japoński zakład NSK Steering Systems Europe (Polska), dostawcy części samochodowych. W zakładzie docelowo ma pracować 400 osób. Firma zainwestowała w Wałbrzychu 13 mln euro.

    Wałbrzyska fabryka to nowa inwestycja grupy NSK w Polsce obok istniejącej już w Kielcach fabryki łożysk NSK-Iskra. Fabryka będzie produkować dla europejskich marek samochodów tzw. EPS (electric power steering), czyli układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym - nowy trend w technologii motoryzacyjnej zastępujący tradycyjne wspomaganie hydrauliczne.

    Obecnie w zakładzie zatrudnionych jest 100 pracowników, do końca roku zatrudnienie ma wzrosnąć do 120 osób. Docelowo, czyli do końca 2007 r., w NSK ma pracować 400 osób. W uroczystości otwarcia nowego zakładu uczestniczyli m.in. ambasador Japonii w Polsce Masaaki Ono, prezes NSK z Tokio - Seichi Asaka oraz wiceminister gospodarki Marcin Kaszuba.  "Polska dzięki m.in. inwestycjom japońskim staje się europejskim liderem w dostarczaniu podzespołów i elementów w sektorze motoryzacyjnym. Stajemy się coraz ważniejsi w tej dziedzinie ibardzo konkurencyjni" - powiedział Kaszuba.

    Dodał, że trwają rozmowy z kolejnymi sześcioma potencjalnymi inwestorami. Nie wykluczył, że sfinalizowanie rozmów może nastąpić jeszcze w tym roku. Nie zdradził jednak więcej szczegółów.

   Grupa NSK na całym świecie zatrudnia ponad 23 tys. pracowników. Jej roczne obroty wynoszą 5 mld euro. Jak poinformowała PAP Paulina Koksa z NSK, japońska firma jest światowym liderem w dostawie łożysk i układów kierowniczych energooszczędnych i ekologicznych oraz produktów precyzyjnych.

    Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WSSE) składa się z 12 podstref, z których jedenaście położonych jest na terenie województwa dolnośląskiego (na terenie: Wałbrzycha, Nowej Rudy, Kłodzka, Dzierżoniowa, Żarowa, Jelcza-Laskowic, Kudowy Zdrój, Świdnicy, Wrocławia, Oławy oraz Strzelina). Jedna podstrefa znajduje się w województwie opolskim, w Nysie.

    WSSE obejmuje obszar o łącznej powierzchni 646,5 ha; dotychczas  na jej terenie zbudowano 50 fabryk, ponad 20 jest obecnie w budowie, kolejnych 17 otrzymało już zezwolenia na budowę, a 3 następne mają je dostać do końca roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane