Nowa izba nie powstała

Marcin Bołtryk
29-11-2001, 00:00

Przed dwoma tygodniami informowaliśmy, że niebawem zostanie powołana Polska Izba Cła, Logistyki i Spedycji. Jednak na skutek sporu w gronie inicjatorów utworzenia tej instytucji, przedsięwzięcie nie powiodło się. 17 listopada, podczas organizowanej przez Ogólnopolskie Zrzeszenie Agencji Celnych w Mikołajkach konferencji, miała zostać powołana Polska Izba Cła, Logistyki i Spedycji. Mimo że nikt nie podważa zasadności powołania takiej instytucji, nowej izby nie ma. Walne zgromadzenie członków założycieli opuściła ponad połowa osób. Z ponad 170 obecnych podmiotów na sali zostało 82.

Bartłomiej Parol, prawnik firmy Euroad, jeden z inicjatorów powołania izby oraz osoba współodpowiedzialna za merytoryczną stronę przedsięwzięcia twierdzi, że na początku nic nie wskazywało na to, że z powołaniem izby mogą być problemy.

— Na walnym zgromadzeniu członków założycieli zostało zarejestrowanych łącznie 175 podmiotów gospodarczych (aby powołać izbę wystarczy 100). Statut został szybko uchwalony z drobnymi tylko poprawkami. Kiedy rozpoczęły się dyskusje nad ustaleniem władz izby doszło do zerwania zgromadzenia — wyjaśnia Bartłomiej Parol.

Zdaniem Małgorzaty Gut, wiceprezesa OZAC, kłopoty wynikły z powodów organizacyjnych w zakresie kwalifikacji członków założycieli.

— Zbyt wielu uczestników zgromadzenia, czyli jednocześnie założycieli, było obecnych jedynie poprzez udzielone komuś pełnomocnictwo. Poza tym jako członkowie założyciele figurowały podmioty, które z problematyką celną, spedycyjną czy logistyczną mają niewiele wspólnego — tłumaczy Małgorzata Gut.

Jej zdaniem, to był główny powód tego, że większość uczestników na znak protestu opuściła obrady.

Bartłomiej Parol jest odmiennego zdania.

— Prawdą jest, że jako założyciele występowały „przypadkowe” podmioty, jednak w tym konkretnym przypadku nie powinno to wywołać aż tak drastycznych kroków. Moim zdaniem, sprawa rozbiła się o stołki. Dopiero po rozpoczęciu dyskusji nad składem zarządu izby w sali wyraźnie wyłoniły się dwa stronnictwa, które nie mogły dojść do porozumienia — twierdzi.

Pojawiły się opinie, że w sytuacji ujawnienia się takiego rozkładu środowiska powoływanie tego rodzaju instytucji nie ma sensu. Jednak już na początku przyszłego roku zostanie podjęta kolejna próba utworzenia izby.

— Nie wydaje mi się, żeby zainteresowanie tym problemem zmalało. Większość osób, które opuściły walne zgromadzenie członków założycieli już się ze mną w tej sprawie kontaktowała. Próbę powołania izby podejmiemy prawdopodobnie w styczniu 2002 r. jednak tym razem wyraźnie określimy wytyczne zarówno dotyczące samego procesu powoływania izby, jak i podmiotów w tym przedsięwzięciu uczestniczących — zapewnia Małgorzata Gut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Nowa izba nie powstała