Nowa komisja, stara wizja

Mira Wszelaka
opublikowano: 01-12-2004, 00:00

Składka równa 1 proc. PNB to na potrzeby Unii za mało — od takiej deklaracji rozpoczęła swoje urzędowanie nowa komisarz z Litwy.

Dalia Grybauskaite, nowa komisarz ds. budżetu, podtrzymuje stanowisko starej Komisji Europejskiej (KE) w kwestii agendy finansowej na lata 2007-13. Propozycje Brukseli mówią o potrzebie podniesienia składki do 1,14 proc. produktu narodowego brutto (PNB), bo tylko takie wpływy pozwolą sfinansować wszystkie cele UE z polityką spójności i planowanym rozszerzeniem (o Bułgarię i Rumunię) na czele. Takim scenariuszem zainteresowana jest Polska, która wraz z dwunastoma członkami UE montuje koalicję przeciwko sześciu państwom — płatnikom netto, które opowiadają się za zamrożeniem składki na poziomie 1 proc. PNB.

Podczas pierwszego wystąpienia w komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, dotyczącego nowej perspektywy finansowej UE, komisarz podkreślała, że 1 proc. składki to stanowczo za mało.

— Decyzja niektórych państw członkowskich o podjęciu debaty na temat wydatków Unii jest całkowicie zrozumiała. Jeżeli jednak propozycje, jakie mamy na stole, są najlepszą drogą do osiągnięcia celów, jakie wyznaczyliśmy sobie jako wspólnota, jeśli gwarantują one rzeczywistą wartość dodaną i są do zaakceptowania dla podatników, to byłoby irracjonalnym posunięciem zrezygnować z nich w imię jakiejś arbitralnej decyzji o limicie wydatków — tłumaczy Dalia Grybauskaite.

Litwinka zaznaczyła też, że dyskusja o budżecie nie może być oddzielona od kontekstu politycznego, a cele takie jak wzrost konkurencyjności, wyrównywanie poziomów rozwoju gospodarczego czy bezpieczeństwo, są wspólne dla całej UE.

— Unijny budżet powinien służyć tylko finansowaniu takich projektów, które przyniosą większe efekty niż działania na szczeblu krajowym — podkreśla komisarz.

Jej zdaniem, porozumienie w sprawie wielkości budżetu powinno być zawarte do końca 2005 r.

— Byłoby tragedią, gdybyśmy pozbawili się jednej z największych korzyści w polityce finansowej UE, jaką jest długookresowa perspektywa w podejściu do budżetu — ostrzega Dalia Grybauskaite.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowa komisja, stara wizja