Nowa koncepcja fuzji Novity z Lenteksem

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 25-06-2008, 00:00

Pojawił się kolejny pomysł na połączenie dwóch firm włókienniczych. Między akcjonariuszami cały czas jednak iskrzy.

Pojawił się kolejny pomysł na połączenie dwóch firm włókienniczych. Między akcjonariuszami cały czas jednak iskrzy.

Podczas wczorajszego walnego zgromadzenia Novity, zielonogórskiego producenta włóknin technicznych doszło do spotkania Janusza Piczaka z przedstawicielami Lenteksu.

Krok do przodu

Pierwszy inwestor kontroluje 27,99 proc., drugi 32,59 proc. giełdowej spółki. Tematów do dyskusji nie brakowało. Od dwóch lat, kiedy w akcjonariacie obu firm pojawił się znany inwestor giełdowy Krzysztof Moska, mówi się o połączeniu obu firm. Do tej pory jednak koncepcja nie została wdrożona w życie. Fuzję blokował Janusz Piczak, który nie zgadzał się na parytet wymiany akcji w stosunku 1 do 1. Na giełdzie akcje Novity są bowiem droższe niż konkurenta z Lublińca.

— Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze. Pan Piczak złożył nam nową propozycję, co określiłbym jako pewien krok naprzód. Teraz musimy to przeanalizować i policzyć czy nam się to opłaca i czy nas na to stać — mówi Andrzej Majchrzak, prezes Lentexu.

Z naszych informacji wynika, że zamiast prostej wymiany akcji chodzi o bardziej skomplikowaną operację łączącą płatność gotówką i wymianę akcji. Lentex ustosunkuje się do propozycji po 4 lipca.

O emisji później

Andrzej Majchrzak twierdzi natomiast, że główni akcjonariusze nie rozmawiali tym razem o nowej emisji Novity. Lentex jest zwolennikiem takiego projektu, ale Janusz Piczak nie i już rok temu zablokował stosowną uchwałę.

— Najpierw chcemy załatwić sprawę fuzji a potem zobaczymy co dalej. Emi- sja, szczególnie z prawem poboru, wymagałaby przecież od nas dodatkowej gotówki — wyjaśnia szef Lenteksu.

Zielonogórska firma sygnalizowała wcześniej, że przydałoby się jej 20-25 mln zł na modernizację i rozwój linii produkcyjnych. Lentex odrzucił za to wczoraj wniosek Janusza Piczaka o wypłacenie 3 mln zł w formie dywidendy. Tak jak chciał zarząd, cały zysk zostanie w Novicie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu