Nowa oferta dla właścicieli i mieszkańców budynków wielorodzinnych

Materiał partnera: Getin Noble
opublikowano: 24-06-2018, 22:00

Getin Noble Bank rozpoczął współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Getin Noble Bank rozpoczął współpracę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Na finansowanie mogą liczyć wspólnoty mieszkaniowe. Pieniądze z Regionalnych Programów Operacyjnych będą przeznaczane na inwestycje, które mają poprawiać efektywność energetyczną budynków wspólnot mieszkaniowych. Kredyty będą udzielane nawet na 20 lat.

Marcin Kuksinowicz, członek zarządu Getin Noble Banku, zwraca uwagę, że dzięki współpracy z EBI wspólnoty mieszkaniowe będą miały możliwość pozyskania na preferencyjnych warunkach pieniędzy na inwestycje wpływające na poprawę efektywności energetycznej należących do nich budynków.
Zobacz więcej

TAŃSZE KREDYTY NA MODERNIZACJĘ:

Marcin Kuksinowicz, członek zarządu Getin Noble Banku, zwraca uwagę, że dzięki współpracy z EBI wspólnoty mieszkaniowe będą miały możliwość pozyskania na preferencyjnych warunkach pieniędzy na inwestycje wpływające na poprawę efektywności energetycznej należących do nich budynków. Fot. ARC

— Zawarcie umowy z EBI to potwierdzenie, że Getin Noble Bank jest wiarygodnym partnerem, bankiem cieszącym się zaufaniem instytucji finansowych Unii Europejskiej, ale także, co równie ważne, zaufaniem samorządów dużych województw — mówi Marcin Kuksinowicz z zarządu Getin Noble Banku.

Programem objęte są województwa pomorskie i kujawsko-pomorskie, które otrzymają odpowiednio 129 mln zł i 63 mln zł. Obie umowy podpisano w maju 2018 r. Z województwem pomorskim 28 maja, a z województwem kujawsko-pomorskim 29 maja. Program będzie trwał do końca 2042 r. lub spłaty wszystkich udzielonych kredytów.

Finansowanie z preferencjami

Finansowanie składa się z dwóch części. Pierwszą są kredyty inwestycyjne na standardowych warunkach cenowych i oprocentowaniem wyliczanym przez dodanie do stopy WIBOR 3M marży banku w wysokości 2,7 proc. Do kosztów należy doliczyć jeszcze prowizję przygotowawczą w wysokości 1 proc. Ta część finansowania obejmuje 10 proc. wartości inwestycji w województwie pomorskim i 16 proc. wartości inwestycji w województwie kujawsko-pomorskim. Druga część finansowania to preferencyjny kredyt inwestycyjny, którego całkowite oprocentowanie wynosi 0,5 x WIBOR 3M. Na koniec maja było to 0,85 proc. Getin Noble Bank od preferencyjnej części kredytu nie pobiera prowizji przygotowawczej. W przypadku inwestycji, której oszczędności energetyczne przekraczają 60 proc., całkowite oprocentowanie kredytu wynosi 0 proc. Preferencyjna część finansowania obejmuje 90 proc. wartości inwestycji w województwie pomorskim i 84 proc. wartości inwestycji w województwie kujawsko-pomorskim.

Zgodnie z umową, EBI będzie przekazywał pieniądze w transzach — każdą wysokości do 25 proc. alokacji. Pieniądze będzie można wykorzystać do końca 2021 r., ale z możliwością przedłużenia. Wypłata poszczególnych transz uzależniona jest od stopnia wykorzystania transz poprzednio udostępnionych na akcję kredytową. Bank ma prawo udzielać kredytów w ramach wypłaconych transz do końca 2022 r. Wspólnoty mieszkaniowe aplikujące o kredyt muszą przygotować audyt energetyczny, który będzie zweryfikowany przez Getin Noble Bank. Dopiero później wspólnota podejmie uchwały o planie gospodarczym, uwzględniające zakres inwestycji oraz decyzję o zaciągnięciu kredytu.

Ważne oszczędności

— Dzięki współpracy z EBI, wspólnoty mieszkaniowe będą miały możliwość pozyskania na preferencyjnych warunkach pieniędzy na inwestycje wpływające na poprawę efektywności energetycznej w należących do nich budynkach — podkreśla Marcin Kuksinowicz.

Finansowane będą wszystkie projekty, które mają służyć oszczędności energii. Mogą to być inwestycje stosunkowo proste, jak izolacja cieplna budynku, wymiana okien i drzwi zewnętrznych na klatkach schodowych, montaż oświetlenia energooszczędnego i systemów sterowania oświetleniem czy instalacja systemów pomiarowych, czyli wodomierzy i ciepłomierzy. Wspólnoty mieszkaniowe już na kredyty czekają.

— Przejmuję budynki w różnym stanie, najczęściej złym. Są to budynki komunalne, które wymagają bardzo dużych nakładów inwestycyjnych, ale są i pięcioletnie, które też wymagają remontu. Nie ma dewelopera doskonałego. Korzystam z kredytów w Getin Banku od wielu lat i zawsze dostaję bardzo dogodne warunki. Bardzo sobie chwalę kredyty termomodernizacyjne. Korzystałam z nich już wielokrotnie. Potrzeb jest naprawdę dużo. Są jeszcze mieszkania z junkersami, są ocieplane supremą, która odpada, a jak nie odpada, to i tak nie ociepla — mówi Mirosława Żabicka, zarządca nieruchomości z Torunia.

Finansowane są też bardziej skomplikowane projekty niż ocieplenie. Mogą to być remonty i przebudowy instalacji grzewczych, przebudowy wentylacji i klimatyzacji czy wyposażanie budynków w systemy zarządzania energią, montaże kolektorów słonecznych oraz paneli fotowoltaicznych. Trzeba tylko pamiętać, że Regionalne Programy Operacyjne wymagają, aby minimalna oszczędność energii cieplnej oraz elektrycznej wynosiła 25 proc. a szczególnie premiowane są inwestycje, w których oszczędności przekroczą 60 proc.

Dobra moda

Polacy chcą żyć bardziej ekologicznie, cieszyć się czystym powietrzem i walczyć ze smogiem.

— W społeczeństwie wzrasta świadomość tego, jak ważna jest kwestia ograniczania zużycia energii. Docieplenie budynków, np. poprzez wymianę okien i drzwi — zmniejsza zużycie ciepła, potrzebę dogrzewania, a idąc dalej — także emisję zanieczyszczeń, co w efekcie przynosi również korzyści w postaci poprawy zdrowia publicznego. Działania z zakresu termomodernizacji to znaczące nakłady finansowe, ale w dłuższej perspektywie generują poważne oszczędności. Wspólnoty często jednak nie mają wystarczających pieniędzy na ten cel — przyznaje Marcin Kuksinowicz.

Getin Noble Bank wychodzi więc naprzeciw wszystkim wspólnotom mieszkaniowym, którym zależy na ochronie środowiska i ograniczeniu zużycia energii, i nie zamierza na tym poprzestać. Trwają już starania o pozyskanie dodatkowych dotacji, które będzie można połączyć z premią termomodernizacyjną BGK oraz z finansowaniem inwestycji służących energooszczędności w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Więcej informacji na ten temat bank poda w najbliższych tygodniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera: Getin Noble

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu