Nowa specrada

Łukasz Świerżewski
26-08-2004, 00:00

Minister finansów chce powołać społeczną radę ds. podatków. Jednak rewolucji w systemie nie będzie.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych spotkała się wczoraj z Mirosławem Gronickim, od blisko dwóch miesiący ministrem finansów. Liczyła na sporo informacji o działaniach resortu. Posłowie jednak się zawiedli. Minister odmówił podania znowelizowanych założeń budżetowych. Ujawni je 9 września. W przypadku pytań o sprawy podatkowe unikał konkretnych odpowiedzi, zasłaniając się brakiem szczegółowej wiedzy. W kwestii zmian podatkowych posłowie dowiedzieli się tylko tyle, że na razie poważnych ruchów nie będzie.

— Nie będzie majstrowania w tym budżecie przy podatkach. Oczekiwałbym od Sejmu, by nie dokonywał zbyt daleko idących zmian w zakresie podatków pośrednich i bezpośrednich. Chce zachować ciągłość systemu — mówi Mirosław Gronicki.

Jedyną konkretną deklaracją była zapowiedź powołania społecznej rady ds. podatków i skarbowości.

— Znajdą się tam osoby, mające lepszą od powszechnej wiedzę na temat podatków. Będą to ekonomiści, biznesmeni, naukowcy i konsumenci. Będą mi doradzać w sprawie rozwiązywania konkretnych problemów — precyzuje minister.

Zdaje sobie bowiem sprawę z niedoskonałości systemu podatkowego, który nazwał „nieadekwatnym do poziomu rozwoju gospodarczego kraju”.

Pytany o wprowadzenie wiążących interpretacji prawa podatkowego, którym przeciwny był Andrzej Raczko, jego poprzednik, a które zostały przyjęte w ustawie o swobodzie gospodarczej, odpowiedział tylko, że nie chciałby być uważany za przeciwnika takiego rozwiązania. Zastrzegł jednak, że trzeba zabaczyć, jak będzie wyglądało to w praktyce. Przepisy ordynacji podatkowej dotyczące tego zagadnienia wchodzą w życie w styczniu 2005 r. Nie brakuje jednak sygnałów, że ministerstwo pracuje nad zmianami w ordynacji, mogącymi utrudnić korzystanie przez przedsiębiorców z tego rozwiązania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowa specrada