Nowa strategia Banku BPH oznacza 100 mln zł inwestycji

opublikowano: 07-06-2004, 14:51

Nowa strategia Banku BPH będzie wiązać się z inwestycjami na poziomie 100 mln zł w czasie jej realizacji, powiedział w poniedziałek wiceprezes banku Wojciech Sobieraj.

“Nowa strategia będzie związana z inwestycjami na poziomie 100 mln zł. Chciałbym podkreślić, że mówimy o inwestycjach, nie o kosztach” – powiedział Sobieraj podczas konferencji prasowej.

Bank poinformował wcześniej w poniedziałek o przyjęciu nowej strategii, która zakłada m.in. zwiększenie planowanego na 2006 roku wskaźnika zwrotu na kapitale (ROE) do 22% z wcześniej oczekiwanych 20% i wobec 12,5% w pierwszym kwartale tego roku. Strategia zakłada także zmniejszenie wskaźnika kosztów/przychodów do 51,0% w 2006 roku z 63,8% w 2003 roku.

“Obniżenie tego wskaźnika będzie spowodowane zwiększeniem przychodów” – powiedział podczas konferencji wiceprezes banku Mariusz Grendowicz.

Wdrażanie strategii będzie się wiązało także z kosztami, m.in. z potencjalną optymalizacją zatrudnienia, która może sięgnąć 3% obecnego stanu rocznie.

Obecnie bank zatrudnia ok. 10 tys osób. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli banku na koniec 2006 roku zatrudnienie może być na podobnym poziomie, bowiem pracownicy będą mieli możliwość przeniesienia do nowych jednostek lub podniesienia własnych kwalifikacji.

W ramach strategii powstanie 77 nowych placówek banku. Wiceprezes Sobieraj nie chciał jednak powiedzieć w jakich lokalizacjach.

„Będą to rejony o dużym potencjale gospodarczym. Nie będziemy zamykać placówek obecnie istniejących, gdyż proces likwidowania dublujących się jednostek został zakończony” – powiedział Sobieraj.

Bank na koniec 2006 roku będzie dysponował ok. 550-600 placówkami.

W działalności detalicznej bank zamierza zająć pozycję lidera w obsłudze średniozamożnych i zamożnych klientów.

„W tym rynku chcemy mieć 20% udziałów do 2008 roku” – powiedział Sobieraj.

Obecnie udział BPH w tym rynku to ok. 8-10%.

BPH zamierza skupić się na kredytach hipotecznych, kartach kredytowych, a także na wprowadzonych niedawno planach lokacyjnych i funduszach inwestycyjnych.

„Chcielibyśmy, by udział kredytów hipotecznych w portfelu wyniósł 25% wobec obecnych 18%. Jeżeli chodzi o karty kredytowe, to w tym roku chcemy, by liczba aktywnych kart sięgnęła 250 tysięcy. Celem jest pozycja w pierwszej trójce” – stwierdził wiceprezes.

Jeżeli chodzi o bankowość korporacyjną, bank zamierza dokonać optymalizacji kosztów pionu bankowości korporacyjnej, zwiększając jednocześnie przychody.

„Chcemy być liderem w obszarze bankowości transakcyjnej i internetowej dla klientów korporacyjnych” – powiedział Grendowicz.

Po ogłoszeniu wyników Banku BPH za pierwszy kwartał prezes Józef Wancer zapowiadał, że w całym 2004 roku można się spodzieważ wyższego zysku niż w ub. roku, kiedy skonsolidowany zysk netto BPH wyniósł 323,19 mln zł.

Inwestorem strategicznym Banku BPH jest Bank Austria Creditanstalt (BACA), należący do grupy niemieckiego HypoVereinsbank, który posiada 71,03% akcji polskiego banku.

qk/tom/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Nowa strategia Banku BPH oznacza 100 mln zł inwestycji