Nowa szczepionka podtrzymała optymizm na Wall Street

opublikowano: 16-11-2020, 17:08

Na amerykańskich rynkach akcji przeważa w poniedziałek popyt, który ożywiła podana przed sesją wiadomość o kolejnej szczepionce na COVID-19.

Wzrosty indeksów nie są tak duże jak tydzień temu, kiedy jako pierwsze o skutecznej szczepionce poinformowały Pfizer i Biontech. Po około godzinie handlu Dow Jones rósł o 1,4 proc., S&P500; o 1,0 proc., a Nasdaq o 0,6 proc. Większy wzrost może hamować wysoka wartość indeksów. W piątek S&P500; kończył sesję rekordową wartością, a Dow Jones na zamknięciu znalazł się blisko historycznego maksimum z lutego.

Popyt przeważa we wszystkich 11 głównych segmentach S&P500.; Akcje spółki Moderna, która pochwaliła się w poniedziałek skuteczną szczepionką na COVID-19, drożeją o ponad 7 proc. Branża ochrony zdrowia rośnie jednak najmniej w pierwszej części handlu (0,2 proc.). Największym popytem cieszą się nadal akcje z segmentu energii (4,9 proc.), który wzrósł w ubiegłym tygodniu najmocniej w historii. Sprzyja temu wzrost ceny ropy w nadziei na ożywienie popytu na nią kiedy pandemia zostanie opanowana i ostatecznie pokonana. W poniedziałek kurs baryłki ropy WTI drożeje o 3,5 proc. do 41,52 USD. Indeks dolara spada o 0,1 proc., a o 0,1 proc. drożeje złoto do 1888,10 USD za uncję. Rentowności obligacji skarbowych USA rosną, w przypadku „dziesięciolatek” do 0,906 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane