Nowa ustawa medialna pozbawi TVP Info przewagi nad TVN 24

Presserwis
opublikowano: 16-03-2009, 08:36

Jeśli TVP Info straci częstotliwości naziemne i współpracę oddziałów regionalnych, może przegrać rywalizację z TVN 24. 

Projekt nowej ustawy medialnej przygotowanej przez PO, PSL i SLD, który jutro ma być złożony w Sejmie, nie wspomina o trzeciej ogólnopolskiej antenie Telewizji Polskiej – TVP Info. Co więcej, likwiduje regionalne oddziały TVP, zmieniając je w odrębne spółki. Według ”Rzeczpospolitej” oznacza to likwidację TVP Info. – Brak TVP Info w ustawie znaczy, że stacja nie dostanie częstotliwości naziemnych, bo zostaną one podzielone między regionalne spółki telewizyjne – mówi przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. – Jeśli ustawa przejdzie w tym kształcie, TVP Info będzie można dystrybuować tyko w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych – dodaje.

Teraz – za pośrednictwem nadawania naziemnego, sieci kablowych i platform satelitarnych – TVP Info dociera do 87,6 proc. gospodarstw domowych w Polsce (dane AGB Nielsen Media Research za luty br.). Zasięg dystrybuowanego w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych kanału informacyjnego TVN 24 wynosi zaś 48,3 proc. Przewaga w zasięgu przekłada się na większy udział w rynku. W okresie od 1 stycznia do 12 marca br. udział TVP Info w grupie wszystkich widzów wyniósł 3,96 proc., a TVN 24 – 2,67 proc. Ale wśród widzów odbierających telewizję za pośrednictwem sieci kablowych lub platform satelitarnych większy był udział TVN 24 – 4,28 proc., a TVP Info miał tylko 2,82 proc.

Oprócz zasięgu TVP Info będzie miał problem z kontentem, który także w paśmie wspólnym (jednakowym w całej Polsce) pochodzi częściowo z oddziałów. Dziś odbywa się to w ramach jednej firmy. Po uchwaleniu nowej ustawy TVP będzie się musiała dogadać z 16 nowymi spółkami.

– Problem będą miały również nowo powstałe telewizje regionalne, bo przy zakładanym poziomie finansowania (ok. 890 mln zł na wszystkie media publiczne – przyp. red.) nie będzie ich stać na całodzienny program – uważa medioznawca Karol Jakubowicz. – Może się to skończyć tak, że spółki regionalne pójdą na żebry do lokalnej władzy i biznesu – dodaje.

– Już dziś mamy problem ze sfinansowaniem kilku godzin programu – przyznaje anonimowo dyrektor jednego z oddziałów TVP. Projekt ustawy dopuszcza porozumienia między spółkami telewizyjnymi i nadawanie programu ponadregionalnego. – W najlepszym razie zrobimy w ten sposób gorszą wersję TVP Info – powątpiewa szef oddziału TVP. Nie wyobraża sobie, z czego utrzyma się nowa spółka, skoro dziś oddział funkcjonuje głównie dzięki sprzedaży materiałów do TVP Info.

– Na tym etapie trudno przewidywać, jak będziemy nadawać i współpracować z regionami. Ustawa jeszcze nie przeszła, mogą być poprawki – mówi Janusz Sejmej, dyrektor Agencji Informacji TVP, której podlega TVP Info. (RUT)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Presserwis

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Media / Nowa ustawa medialna pozbawi TVP Info przewagi nad TVN 24