Nowa wizja odzyskiwania energii

Materiał partnera
opublikowano: 22-10-2017, 22:00

Energia elektryczna jest uzyskiwana zarówno ze źródeł konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych. Naukowcy z Instytutu Technologii i Mechatroniki Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prowadzą badania nad odzyskiwaniem energii z otoczenia, co określa się mianem „energy harvesting”.

Chodzi o technologie pozwalające nie tylko na pozyskiwanie energii z wibracji podłoża i przetworzenie jej na energię elektryczną przy pomocy efektu piezoelektrycznego, ale również na ponowne zwrotne wychwycenie tej, która jest bezpowrotnie tracona podczas jej wytwarzania. Prace badawcze na Uniwersytecie prowadzone pod kierunkiem dr. inż. Lucjana Kozielskiego były możliwe m.in. dzięki pozyskaniu pieniędzy na realizację projektu „Implementacja transformatora piezoelektrycznego do aplikacji czujnikowych, generatorowych i biomedycznych” (wartość w fazie K: 250 tys. zł) w ramach programu TANGO z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Planowane są dalsze prace nad rozwojem technologii, w szczególności dotyczące konstrukcji i wykonania drogowych i chodnikowych ogniw piezoelektrycznych, których finansowanie jest możliwe dzięki funduszom z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności+”. Wyniki prac w postaci piezoelektrycznych modułów zasilających mogą znaleźć zastosowanie w zasilaniu drogowej infrastruktury ostrzegawczej, bezbateryjnym zasilaniu czujników montowanych w asfalcie czy bezbateryjnym zasilaniu radiowych czujników w sieciach rozproszonych.

Joanna Gulewicz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nowa wizja odzyskiwania energii