Nowa wizytówka PKP

  • Materiał partnera
opublikowano: 27-01-2019, 22:00

Dworzec kolejowy to pierwszy element, na podstawie którego pasażer ocenia usługi PKP. Teraz ten obraz zmienia się nie do poznania. I widać to nie tylko w Warszawie, Wrocławiu czy Gdyni, ale także w Jaworze, Strzelinie i wielu innych małych miejscowościach w całym kraju.

Na program modernizacji dworców w Polsce spółka PKP SA przeznaczy 1,5 mld zł w ciągu zaledwie kilku lat.

W zasobach kierowanej przez Krzysztofa Mamińskiego Grupy PKP SA
znajdują się także grunty, których część zostanie włączona do rządowego
programu Mieszkanie Plus.
Zobacz więcej

WAŻNY PARTNER:

W zasobach kierowanej przez Krzysztofa Mamińskiego Grupy PKP SA znajdują się także grunty, których część zostanie włączona do rządowego programu Mieszkanie Plus. Fot. Bartek Syta

— Jest to największy program modernizacji dworców w historii. W pierwszej kolejności objął on około 200 obiektów na terenie całego kraju, zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych ośrodkach. Na różnym etapie zaawansowania jest obecnie realizacja około 160 inwestycji. Gdy pozyskamy źródła finansowania, ogłosimy listę kolejnych 100 dworców do modernizacji — mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

W 2018 r. PKP udostępniły na nowo zmodernizowane dworce w Jaworze, Strzelinie, Żarowie, Siechnicach, Świętej Katarzynie, Smardzowie Wrocławskim oraz dworzec Poznań Zachodni. Rok wcześniej — Olsztyn Zachodni i Miechów.

Przy każdej modernizacji wiele uwagi poświęca się potrzebom osób niepełnosprawnych — z trudnościami w poruszaniu się, niewidzących czy niesłyszących. Bardzo ciekawym aspektem jest proekologiczność najnowszych projektów. PKP zamierza postawić około 40 tzw. Innowacyjnych Dworców Systemowych wykorzystujących rozwiązania ekologiczne, jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy odzysk i wykorzystanie wody deszczowej do spłukiwania toalet. Efektywność energetyczną tych budynków poprawią systemy inteligentnego zarządzania,które integrują różne instalacje działające na dworcu: wentylację, klimatyzację, węzły ciepła, zasilanie, oświetlenie, media, schody ruchome. Spółka PKP SA zarządza nie tylko dworcami — w jej portfelu znajdują się nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni ponad 95 tys. ha położone w 364 z 380 powiatów w Polsce. Znacząco zmieniło się podejście do zarządzania nimi — zamiast nieruchomości wyprzedawać, PKP chce z nich czerpać długoterminowe zyski. Inwestycje w kolejowe grunty będą także przynosić korzyści całej polskiej gospodarce.

— Część z gruntów chcemy przeznaczyć np. na rozwój działalności logistycznej. Inne z naszych działek wnosimy do rządowego programu Mieszkanie Plus, którego PKP SA jest strategicznym partnerem — mówi Krzysztof Mamiński.

Około jedna czwarta budowli w ramach Mieszkanie Plus powstanie na gruntach kolejowych.

200 Tyle dworców obejmuje obecnie program inwestycji dworcowych, a 160 projektów inwestycyjnych znajduje się w różnych fazach realizacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu