Nowa Zelandia: nadwyżka budżetowa wyższa od prognoz

opublikowano: 05-10-2017, 14:17

W roku finansowym zakończonym w czerwcu 2017 r. nadwyżka budżetowa Nowej Zelandii okazała się wyższa od prognoz, donosi Bloomberg.

Tzw. nadwyżka operacyjna wyniosła 4,07 mld NZD (2,9 mld USD), wynika z ostatecznych wyliczeń Departamentu Skarbu. Oznacza to znaczący wzrost względem poprzedniego roku, kiedy to dodatni wynik wyniósł 1,83 mld NZD. Prognoza Departamentu zakładała wynik na poziomie 3,71 mld NZD. 

Lepszy wynik jest w dużej mierze skutkiem czynników o charakterze jednorazowym i powinien być interpretowany z dużą ostrożnością – ostrzega Steven Joyce, minister finansów. Dodaje, że taka nadwyżka nie oznacza automatycznie, że równie wysokie będą w kolejnych latach. 

W sierpniu Departament Skarbu prognozował, że w bieżącym roku fiskalnym kończącym się 30 czerwca 2018 r. nadwyżka wyniesie 2,87 mld NZD, a w kolejnym zwiększy się do 3,52 mld NZD. 

W dzisiejszej publikacji nie zostały przedstawione żadne prognozy. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowa Zelandia: nadwyżka budżetowa wyższa od prognoz