Nowak: do końca kadencji bezrobocie poniżej 10 proc.

DI, PAP
opublikowano: 24-02-2008, 18:08

Szef Gabinetu Premiera Sławomir Nowak zapowiedział, że do końca kadencji rząd chce obniżyć bezrobocie do poziomu mniej niż 10 proc. i zwiększyć wskaźnik zatrudnienia do 60 proc.

Mówiąc o planach ministerstwa pracy Nowak zapowiedział przyjęcie program "Solidarność pokoleń 50+", ustawy o promocji zatrudnienia i rynku pracy oraz przygotowanie i wdrożenie programu "Powrót do domu" - "poprzez zachęty fiskalne i wsparcie na początku własnej działalności gospodarczej".

Do końca kadencji rząd chciałby obniżyć bezrobocie do poziomu poniżej 10 proc., a wskaźnik zatrudnienia zwiększyć do ponad 60 proc.

Gdyby PO wygrała kolejne wybory, do 2015 roku wydłużenie aktywności zawodowej obywateli przyniesie 15 mld złotych oszczędności w budżecie i 16 mld złotych więcej w systemie emerytalnym, a średni wiek wyjścia z rynku pracy wyniósł by 60-62 lata.

Ministerstwo edukacji narodowej do końca roku ma przygotować: strategię rozwoju edukacji na lata 2008-2015, nowe zasady wynagradzania nauczycieli i ustawę o systemie oświaty. Do końca kadencji PO chce z kolei, aby 5-latki objęte zostały edukacją przedszkolną a 6-latki rozpoczęły edukację w szkole. Do 2015 roku Platforma chciałaby, aby dwa razy więcej dzieci uczęszczało do przedszkoli oraz wprowadzić doradztwo zawodowe od drugiej klasy gimnazjum.

W zakresie nauki i szkolnictwa wyższego do końca roku rząd chce wprowadzić przepisy umożliwiające podniesienie jakości badań naukowych i zajęć dydaktycznych oraz strategię rozwoju nauki i szkolnictwa wyższego do 2015 roku. Do końca kadencji chce podnieść wskaźniki tak, aby ponad połowa uczniów liceów została studentami.

Do 2015 roku PO zapowiada zainwestowanie 8 mld euro w naukę i zwiększenie wkładu biznesu w naukę - dodał Nowak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane