Nowak: mało prawdopodobne, że Rosja trwale zwiąże się z OPEC

opublikowano: 27-12-2018, 16:17

Minister energii Aleksander Nowak uważa, że jest mało prawdopodobne stworzenie wspólnej organizacji przez Rosję i OPEC, donosi Reuters.

Rosyjskie Ministerstwo Energii informowało, że Rosja i Arabia Saudyjska, nieformalny lider OPEC, uzgodniły potrzebę „zinstytucjonalizowania” formatu OPEC+ poza 2019 rok w celu monitorowania rynku ropy i wspólnego działania, jeśli zajdzie taka konieczność.

Zobacz więcej

Aleksandr Nowak

Bloomberg

Nowak wskazuje jednak obecnie, że stworzenie wspólnej organizacji wiązałoby się z większą biurokracją, a także wyższym ryzykiem sankcji ze strony USA.

- Jest zgoda, że nie będzie organizacji. Dlatego, że wymagałoby to dodatkowego zamętu biurokratycznego w odniesieniu do finansowania, kartelu i strony amerykańskiej – powiedział rosyjski minister. - Myślę, że kraje spoza OPEC nie byłyby chętne, bo nie chcą być objęte sankcjami – dodał. 

Nowak wyjaśnił, że choć nie powstanie organizacja, to będzie ustalony „mechanizm współpracy”, pozwalający na wspólne dyskusje i wypracowanie rozwiązań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu