Nowak: w 2022 r. reinwestycja zysków będzie głównym źródłem zagranicznych inwestycji

PAP
opublikowano: 28-12-2021, 06:09

Głównym źródłem bezpośrednich zagranicznych inwestycji napływających w 2022 r. do Polski będą reinwestowane zyski - ocenia szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii Piotr Nowak. Według niego Polska potrzebuje przede wszystkim inwestycji, które wzmacniają naszą innowacyjność.

Minister rozwoju i technologii prognozuje, że 2022 r. będzie "kolejnym dobrym rokiem pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski". Według niego będą temu sprzyjały z jednej strony czynniki zewnętrzne, w tym zwłaszcza oczekiwana dobra koniunktura gospodarcza w krajach rozwiniętych i korzystne wyniki międzynarodowej wymiany handlowej. "Z drugiej zaś, utrzymanie wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej naszego kraju m.in. dzięki szacowanemu wysokiemu wzrostowi gospodarczemu wspieranemu przez rządowy program Polski Ład oraz z środków z nowego instrumentu Next Generation EU" - powiedział w rozmowie z PAP.

Według prognoz MRiT głównym źródłem napływających w 2022 r. inwestycji bezpośrednich do Polski będą reinwestowane zyski. "Firmy zagraniczne ogłosiły już bowiem kolejne projekty inwestycyjne w naszym kraju, w tym w sektorze motoryzacyjnym" - zaznaczył Nowak.

Przykłady takich inwestycji to rozbudowa fabryki separatorów do baterii litowo-jonowych przez koreański koncern SK Innovation w Dąbrowie Górniczej czy uruchomienie nowych linii produkcyjnych przez francuski koncern motoryzacyjny Faurecia w zakładzie w Wałbrzychu.

"Efekty tych działań widać już dzisiaj. Jesteśmy jednym z największych producentów i eksporterów akumulatorów litowo-jonowych na świecie" - stwierdził Nowak. Wartość eksportu w 2020 r. wyniosła blisko 4 mld euro, co stanowiło 1,7 proc. ogólnej wartości polskiego eksportu. W porównaniu do 2019 r. wartość ta zwiększyła się o prawie 2 mld euro - dodał.

"Polska potrzebuje przede wszystkim inwestycji, które wzmacniają naszą innowacyjność, angażujących w większym stopniu obszar badań i rozwoju, a także inwestycji dynamizujących współpracę sektora prywatnego z ośrodkami badawczo-rozwojowymi" - ocenił Nowak. W jego opinii konieczne są inwestycje, które będą podnosiły poziom cyfryzacji i automatyzacji naszych firm, zwiększając jednocześnie ich konkurencyjność.

"W 2022 r. spodziewamy się także dalszego napływu do Polski najbardziej zaawansowanych firm z najbardziej perspektywicznych branż" - dodał szef resortu rozwoju. Stwierdził, że już teraz możemy zaobserwować stabilny rozwój sektora elektromobilności w Polsce (produkcja komponentów do samochodów elektrycznych, w tym baterii), "który zwiastuje w najbliższym czasie kolejne inwestycje w tym obszarze".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane