Czytasz dzięki

Nowe atrakcyjne wsparcie dla firm

  • Materiał partnera
opublikowano: 25-10-2020, 22:00

Polscy przedsiębiorcy chętnie sięgają po unijne instrumenty finansowe. Pomoc z takich programów jak COSME czy Horyzont 2020 została uruchomiona przez Komisję Europejską w drugim kwartale tego roku.

W okresie spowolnienia wywołanego koronawirusem do polskiego biznesu trafiło tym kanałem prawie 1,5 mld złotych. Ale wkrótce programy zaplanowane na lata 2014-20 oraz zakontraktowane przez polskich pośredników w ich ramach linie kredytowe i leasingowe się wyczerpią. Czas na szukanie nowych źródeł i przygotowanie do wyzwań, które niesie prawdopodobnie bardziej skomplikowana sytuacja gospodarcza w najbliższej przyszłości.

Przed nami nowe możliwości — takie jak Europejski Fundusz Gwarancyjny (EFG). Zgodnie z planami Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) mnożnik finansowy w nowym funduszu ma wynieść co najmniej 5. To oznacza pięciokrotnie wyższą wartość akcji finansowej (np. kredytowej czy leasingowej) od wartości kapitału „zainwestowanego” przez dane państwo w EFG. Przekładając to na nasz krajowy grunt — krajowy sponsor, czyli polski rząd, oczekuje co najmniej 20 mld zł preferencyjnej akcji finansowej dla przedsiębiorców w ciągu najbliższych trzech lat.

Dla sprawnego wykorzystania tych funduszy potrzebne będzie zaangażowanie zarówno krajowych, jak i regionalnych instytucji finansowych. Większe podmioty i projekty mogłyby być obsługiwane przez grupy bankowe (banki i spółki leasingowe), np. we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a mikroprojekty i branże dotknięte COVID-19 oraz pozostające w najtrudniejszym położeniu ekonomicznym, a więc ze słabszym horyzontem na kredyt bankowy — przez regionalne fundusze pożyczkowe i poręczeniowe. Tu z racji modelu biznesowego Grupy EBI preferowane będzie tworzenie konsorcjów regionalnych i subregionalnych, np. pod parasolem regionalnych funduszy rozwoju. Omawialiśmy takie scenariusze z kolegami z Luksemburga i ta ścieżka jest bardzo poważnie rozważana. Ale wiele będzie zależeć też od realnej gotowości i aktywności oddolnej — czyli polskich instytucji finansowych.

A czas ma tu ogromne znaczenie. Aplikacje o status pośrednika finansowego polskie instytucje finansowe mogą składać tylko do października przyszłego roku. W tym programie nie ma kopert narodowych, czyli nikt Polsce czy innemu państwu nie zagwarantuje pieniędzy. Wygra lepiej przygotowany i szybciej działający „gracz”. Włosi i Hiszpanie już rozpoczęli pobieranie pieniędzy z EFG. Potrzeby generowane w związku z koronawirusem w gospodarkach UE są kolosalne. Te pieniądze rozejdą się bardzo szybko. A wtedy bilans dla państw — sponsorów EFG, które nie zdołały szybko zmobilizować swojego rynku finansowego, będzie ujemny.

Krajowy Punkt Kontaktowy, który działa tu pod kierunkiem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii, deklaruje wsparcie w przygotowaniu kandydatów do tego procesu i rozmowach z EBI i EFI. Naszą misją jest jak najlepsze wsparcie polskich „graczy” w tej międzynarodowej konkurencji, tak aby pieniądze szybko trafiły do polskiej gospodarki.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Komentarz partnera

Polecane