Nowe banknoty 100 i 200 euro mają ulepszone zabezpieczenia

  • PAP
opublikowano: 17-09-2018, 21:01

Nowe banknoty o nominale 100 i 200 euro pokazane w poniedziałek przez Europejski Bank Centralny we Frankfurcie nad Menem mają udoskonalone zabezpieczenia i inną wielkość. Będzie łatwiej schować je do portfela, kiedy pojawią się w obrocie 28 maja 2019 roku.

Nowe banknoty mają tę samą wysokość co banknoty 50 euro i dzięki temu łatwiej będą się mieścić w portfelach i w związku z tym wolniej niszczyć.

Zaopatrzone je w udoskonalone hologramy na srebrnym pasku i zmodernizowaną szmaragdową liczbę oznaczająca nominał. Liczba ta, oglądana pod kątem, wygląda, jakby przesuwał się po niej promień światła i jej kolor przechodzi ze szmaragdowej zieleni w ciemnoniebieski.

Mają ją wszystkie banknoty z serii "Europa", ale na zaprezentowanych w poniedziałek najwyższych nominałach serii na cyfrach 100 i 200 widać także symbole euro.

W górnej części srebrnego paska znajduje się hologram z satelitami: wokół cyfr nominału przesuwają się małe symbole euro, które najlepiej widać w bezpośrednim oświetleniu. Na srebrnym pasku znajduje się też portret Europy, motyw architektoniczny i duży symbol euro.

Yves Mersch, członek zarządu EBC, prezentując nowe banknoty powiedział, że trzeba będzie do nich przystosować ponad milion bankomatów.

Dodał, że obywatele Europy "są nadal przywiązani" do płacenia gotówką mimo rosnącej akceptacji płatności w formie elektronicznej. Nazwał banknoty "najbardziej inkluzywną metodą płatności", ponieważ nie wymagają specjalnego wyposażenia i są w takim samym stopniu wygodne dla osób starszych, jak dla młodszych lub upośledzonych.

Banknoty 100 i 200 euro to już ostatnie nominały z serii "Europa".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu