Nowe emisje kolekcjonerskie NBP - na aukcje internetowe

PAP
opublikowano: 13-10-2009, 20:48

Od 2010 r. nowe emisje monet i banknotów kolekcjonerskich Narodowego Banku Polskiego będą sprzedawane przez aukcję internetową - podało biuro prasowe NBP.

NBP będzie sprzedawał monety i banknoty w swoim serwisie "Kolekcjoner", który zostanie uruchomiony w listopadzie. Aukcje będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych kupnem monet lub banknotów - indywidualnych kolekcjonerów i firm numizmatycznych, którzy wcześniej zarejestrują się w serwisie. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, będą mogły złożyć zlecenia w oddziałach okręgowych NBP.

W ocenie NBP aukcje internetowe dadzą wszystkim uczestnikom rynku numizmatycznego równy dostęp do monet i banknotów kolekcjonerskich, ponieważ dotychczas większa część nakładów rozchodziła się wśród firm numizmatycznych, które miały umowy z NBP. Do sprzedaży w oddziałach trafiał ułamek nakładu. Kolekcjonerzy musieli kupować je od firm znacznie drożej - tłumaczy powody zmian NBP.

Ogłoszenia o aukcjach pojawią się przynajmniej siedem dni wcześniej. Sama aukcja będzie trwała trzy dni. Użytkownik będzie mógł złożyć do 5 ofert zawierających liczbę monet lub banknotów oraz oferowaną cenę. Większe limity kupowanych okazów będą miały firmy numizmatyczne, mniejszą - indywidualni zbieracze. Po złożeniu ofert system ustali ostateczną cenę sprzedaży i poinformuje zwycięzców aukcji o uzyskanej liczbie, cenie i terminie odbioru.

Płacić za monety i banknoty oraz odbierać je będzie trzeba w oddziałach okręgowych NBP. Bank ma w planach rozbudowę systemu kolekcjonerskiego, by płacić przelewem, a monety czy banknoty przesyłać pocztą.

Okolicznościowe dwuzłotówki nie wejdą do systemu aukcji. Nadal będzie je można uzyskać w oddziałach okręgowych NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane