Nowe limity CO2 zahamują rozwój kraju

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
opublikowano: 09-07-2008, 00:00

Rada Ministrów uchwaliła Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień do emisji CO 2 na lata 2008-12 (KPRU II). Przy niewielkiej puli uprawnień, które przyznała Polsce Komisja Europejska (208,5 mln ton CO 2 /rok), bardzo ważne było dokonanie takiego rozdziału, który zminimalizowałby skutki gospodarcze tej decyzji. Tak się niestety nie stało. Ostateczna wersja KPRU II dalece odbiega od potrzeb i oczekiwań przemysłu.

Uchwalone rozporządzenie jest trudne do zaakceptowania, gdyż opiera się na historycznych danych emisyjnych i oznacza promocję podmiotów, które emitują najwięcej i nie podjęły żadnych działań w zakresie ograniczania wpływu swojej działalności produkcyjnej na środowisko. Taki kierunek działań wprowadzi rozwiązanie w praktyce sprzeczne z intencjami długofalowego, istotnego ograniczenia emisji CO 2, które były najistotniejszą przesłanką wprowadzenia Europejskiego Systemu Handlu Emisjami. KPRU II uderza w wiele istotnych dla gospodarki branż, np. w branżę cementową, jedną z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych w Polsce. Branża ta otrzymała przydział uprawnień do emisji CO 2 wysokości 95 proc. emisji z 2007 roku.

W świetle podpisanych przez Polskę zobowiązań, dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. do 2020 roku, rząd polski stoi przed koniecznością prowadzenia dalekowzrocznej polityki walki ze zmianami klimatu przy użyciu skutecznych narzędzi. Tymczasem decydenci podejmują decyzje polityczne, które z całą pewnością utrudnią realizację ambitnych celów redukcyjnych i jednocześnie doprowadzą do zdławienia rozwoju gospodarczego kraju.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu