Nowe mechanizmy ochrony należności w 2019 roku

  • Materiał partnera
opublikowano: 09-12-2018, 22:00

Niespokojny klimat inwestycyjny na świecie, ale także dodatkowe szanse dla firm, które zdecydują się podjąć ryzyko.

Rok 2019 już teraz okrzyknięty został przełomowym, a firmy ubezpieczające należności przygotowują nowe narzędzia, które pozwolą klientom wykorzystać potencjał biznesowy. O nadchodzących zmianach rozmawiamy z Christophem Witte, country managerem Credendo Polska.

Credendo regularnie analizuje sytuację geopolityczną. Czy na tej podstawie można już prognozować, jaki będzie klimat dla biznesu w 2019 roku?

Zarówno gospodarka globalna, jak i gospodarki europejskie od kilku lat silnie się rozwijają. Mimo to nasi analitycy dostrzegająkilka ciemnych chmur na horyzoncie biznesowym. Strukturalne spowolnienie wzrostu w Chinach, bariery handlowe wprowadzone przez USA, rosnący populizm polityczny, Brexit, napięcia pomiędzy Europą a Rosją — wszystko to nieuchronnie stanie się wyzwaniem dla globalnego biznesu. Większość ekonomistów spodziewa się, że może się to przełożyć na widoczne spowolnienie europejskiej gospodarki w 2019 roku i — choć nie przewiduje się poważnego kryzysu — osłabienie tempa wzrostu nie pozostanie bez znaczenia także dla polskiego rynku.

Czy sektor ubezpieczeń należności także odczuje te zmiany?

Rynek sprzyja tym firmom, które ubezpieczyły należności i które posiadają wykwalifikowanąkadrę, umiejętnie planującą strategię zarządzania wierzytelnościami. Z drugiej strony ubezpieczyciele podnoszą ceny i zmieniają warunki dla tych firm, które już wcześniej poniosły straty. Należy jednak odnotować, że polski sektor ubezpieczeń kredytów kupieckich stopniowo zaczyna się zmieniać. Ubezpieczyciele w coraz większym stopniu różnicują swoją ofertę i projektują takie rozwiązania, które koncentrują się na maksymalizacji zysków z posiadanych polis. Wydaje mi się, że te oraz inne kroki, podejmowane przez ubezpieczycieli powinny ostatecznie pomóc sektorowi i w dłuższej perspektywie przyczynią się do minimalizacji skali problemu zadłużenia, w szczególności wśród małych polskich firm.

Czy w 2019 roku Credendo planuje wypuszczenie na rynek nowych narzędzi ubezpieczeniowych?

Credendo to firma, która słynie z innowacyjności i od początku swojego istnienia dba o umiejętne łączenie w swoich polisach najlepszych, dostępnych rozwiązań ubezpieczeniowych. Rok 2019 będzie jednak wyjątkowo ważny dla nas, ponieważ planujemy uruchomienie własnego systemu informatycznego. Wraz z tym rozwiązaniem, Credendo udostępni polskim klientom także kolejny produkt — ubezpieczenia transakcji na trudniejszych rynkach, takich jak Białoruś czy Ukraina.

Jakiej noworocznej rady mógłby Pan udzielić polskim przedsiębiorcom?

Polscy przedsiębiorcy stają się coraz bardziej odważni w działaniach na rynkach zewnętrznych, dlatego zalecałbym utrzymanie tego trendu, ale jednocześnie dalsze usprawnianie procedur zarządzania kredytami kupieckimi w celu poprawienia rentowności przedsiębiorstw. Taka postawa zostanie nagrodzona przez ubezpieczycieli oferujących lepsze warunki, co przełoży się także na większe bezpieczeństwo transakcji handlowych. Niech rok 2019 stanie się rokiem rosnących obrotów, rentowności i... bezpieczeństwa Państwa należności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu