Nowe monety NBP w rocznicę likwidacji łódzkiego getta

DI
opublikowano: 17-08-2009, 12:55

65. rocznicę likwidacji łódzkiego getta Narodowy Bank Polski uczci emisją monet kolekcjonerskich. Już od poniedziałku 17  sierpnia na rynku pojawiły się obiegowe 2-złotówki wykonane ze stopu Nordic Gold,. Z kolei 19 sierpnia kolekcjonerzy będą mieli okazję wziąć do ręki srebrną, oksydowaną 20-złotówkę.

Dla kolekcjonerów przygotowano 50 tys. sztuk srebrnych 20-złotówek oraz milion sztuk monet okolicznościowych ze stopu Nordic Gold.

Rewers srebrnej monety przedstawia wizerunek gwiazdy Dawida umieszczony w koronie stylizowanego drzewa dębu, wyrastającego z ogrodzenia z drutu kolczastego. Na awersie znajduje się wizerunek fragmentu muru z cegieł oraz gałązka dębu. Cała powierzchnia monety jest oksydowana.

Na rewersie obiegowej 2-złotówki odwzorowany jest rysunek wykonany przez Abramka Koplowicza – 14-letniego chłopca, który żył w łódzkim getcie, a latem 1944 r. został wywieziony do obozu w Auschwitz, gdzie zginął w komorze gazowej. Na nieodpłatne wykorzystanie rysunku zgodził się Eliezer Grynfeld, przyrodni brat Abrahama Koplowicza. Rysunek przedstawia fragment zabudowań getta na tle gwiazdy Dawida. Został on wykorzystany również jako symbol uroczystości rocznicowych organizowanych przez Urząd Miasta Łodzi.

Obie monety zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska.

Obiegowe 2-złotówki będzie można wymienić w oddziałach NBP od 17 sierpnia, zaś srebrna moneta 20-złotowa znajdzie się w sprzedaży od 19 sierpnia w cenie 104 zł.

Getto w Łodzi zostało utworzone przez okupacyjne władze niemieckie na początku 1940 r. Niemcy nazywali je Litzmannstadt Getto. Osadzono w nim Żydów z Łodzi i okolic oraz Żydów z Austrii, Czechosłowacji, Luksemburga i Niemiec. Przez cztery lata funkcjonowania łódzkiego getta Niemcy deportowali tu ponad 200 tys. osób. Ostatni transport z jego mieszkańcami odjechał do obozu koncentracyjnego Auschwitz 29 sierpnia 1944 r. Getto w Łodzi było największym po Warszawie skupiskiem ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich oraz najdłużej działającym gettem w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Nowe monety NBP w rocznicę likwidacji łódzkiego getta