Nowe oblicze gospodarcze Warmii i Mazur

  • Materiał partnera
opublikowano: 11-01-2019, 11:53

Styczeń to czas podsumowań i planów. O 2018 roku i planach na bieżący rok rozmawiamy z Gustawem Markiem Brzezinem, marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego.

Jak ocenia pan miniony rok pod względem rozwoju przedsiębiorczości w regionie?

Dynamiczny rozwój Warmii i Mazur jest możliwy przede wszystkim dzięki funduszom unijnym. Podpisaliśmy już ponad 2,5 tys. umów z beneficjentami, o wartości dofinansowania wynoszącej ponad 4,4 mld zł. Poziom kontraktacji wynosi obecnie ponad 59 proc. budżetu programu. Realizowane projekty przekładają się na konkretne liczby, np. ponad 1,5 tys. przedsiębiorstw otrzymało dotacje, które wygenerują ponad 4,4 tys. nowych miejsc pracy, w projektach uczestniczyło ponad 97 tys. uczestników projektów, w tym ponad 6,8 tys. osób z niepełnosprawnością, co piąty uczeń w województwie i co szósty nauczyciel został objęty wsparciem, co trzecia osoba bezrobotna w województwie otrzymała pomoc, z czego blisko 70 proc. wróciło na rynek pracy. 

Które inwestycje szczególnie wpłynęły na budowanie potencjału gospodarki? 

W Biskupcu produkcję rozpoczęła jedna z największych fabryk płyt wiórowych w Europie. Powstało tam około 400 miejsc pracy oraz około 600 pośrednich miejsc pracy. Wartość całej inwestycji wyniosła około miliarda złotych. Drugą inwestycją jest centrum logistyczne w Olsztynku o pow. ponad 130 tys. m2, w którym pracę znajdzie ponad 500 osób. 

W jaki sposób wpłynęły one na region?

Lokalizacja tak dużych inwestycji jest potwierdzeniem dobrego skomunikowania, bezpośredniego dostępu do zmodernizowanych dróg ekspresowych S51 i S7 i portu lotniczego w Szymanach, który obsłużył w 2018 roku ponad 120 tys. pasażerów, co oznacza przyrost tej liczby o 15% rok do roku. Obie inwestycje są wyposażone w systemy zapewniające wysoki poziom ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy. Jest to potwierdzeniem powiedzenia, że Warmia i Mazury to zdrowe życie i czysty zysk. Jedną ze wspomnianych inwestycji zrealizowano przy udziale Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów przy Urzędzie Marszałkowskim.

Czy w 2019 roku będą kontynuowane inicjatywy z lat ubiegłych? 

Oczywiście. Zbieramy już wnioski do kolejnej edycji konkursu Żagle Warmii i Mazur, promującego przedsiębiorstwa wdrażające CSR i zarządzanie przez jakość. Realizowane będą też konkursy promujące regionalne produkty i usługi. Przygotowujemy kolejną konferencję Otwarci na Skandynawię i misje przyjazdowe przedsiębiorców z Niemiec i Austrii. Zrealizujemy cykl wydarzeń dla przedstawicieli biznesu reprezentujących inteligentne specjalizacje. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego ogłoszono nabór wniosków na dofinansowanie. Dając przedsiębiorcom więcej możliwości rozwoju, chcemy pokazać, że na Warmii i Mazurach warto nie tylko odpoczywać, ale też żyć, pracować i inwestować. 

Czego życzyć panu w 2019 roku? 

Życzyłbym sobie, aby 2019 rok był co najmniej tak samo udany pod kątem inwestycji, poprawy infrastruktury i bogacenia się mieszkańców, jak miniony!

Dowiedz się więcej:

www.invest.warmia.mazury.pl

Facebook.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu