Nowe obowiązki od 2019 r.

opublikowano: 26-04-2018, 22:00

Nowy międzynarodowy standard sprawozdawczości, który zacznie obowiązywać w styczniu 2019 r., wpłynie na rozliczenie rat leasingu, choć nie dla wszystkich.

Nowe przepisy to rezultat wdrożenia w Polsce unijnych regulacji, znanych jako Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej nr 16 (MSSF16). Nowe przepisy dotyczą leasingu i od 1 stycznia 2019 r. zaczną obowiązywać spółki raportujące oraz sporządzające sprawozdania finansowe według międzynarodowych standardów (MSR/MSSF). Przedsiębiorcy coraz częściej spotykają się z twierdzeniem, że nowy standard rachunkowości MSSF16 wprowadza pojęcie jednego leasingu, a wszystkie użytkowane aktywa i zobowiązania do zapłaty czynszów będą musiały zostać ujęte w bilansie. Należy podkreślić, że wprowadzane zmiany wpłyną jedynie na spółki raportujące oraz sporządzające sprawozdania finansowe według międzynarodowych standardów rachunkowości. Leaseurope szacuje, że nowe zasady będą dotyczyły mniej niż 1 proc. europejskich firm. Pozostałe będą korzystać z leasingu i ujmować te transakcje na dotychczasowych zasadach. Nowe regulacje nie wpłyną także na rozliczenia podatkowe — te pozostają bez zmian — mówi Edyta Witczak, ekspert Związku Polskiego Leasingu.

Według szacunków Związku i firmy doradczej PwC, mimo że rozporządzenie MSSF16 dotyczy niewielkiego odsetka europejskich firm, to zmiana jest istotna, ponieważ zmieni się sposób liczenia fundamentalnych wskaźników finansowych, takich jak indykator zadłużenia czy EBITDA. Co za tym idzie, zmienią się zapisy umów kredytowych, ratingi kredytów, koszty, czy wizerunek spółki w oczach inwestorów. To nakłada dodatkowe obowiązki na firmy leasingowe w komunikacji danych finansowych.

Zmiany w ujmowaniu leasingu powodują, że leasingobiorca będzie potrzebował zdecydowanie więcej danych na temat swoich umów leasingowych, aby prawidłowo sporządzić sprawozdanie finansowe. Poza tym teraz to leasingobiorca będzie ustalał stopę dyskontową, a dotychczas obowiązek ten spoczywał na leasingodawcy. Korzystający powinien ustalić stopę, przy której wartość bieżąca płatności leasingowych wraz z wartością bieżącą niegwarantowanej wartości końcowej byłaby równa wartości godziwej aktywa, wraz z kosztami bezpośrednimi leasingodawcy. Jeżeli nie można ustalić stopy procentowej leasingu, powinna być równa krańcowej stopie pożyczkowej na moment rozpoczęcia umowy leasingu, uwzględniając rating kredytowy leasingobiorcy — twierdzi Anna Wójtowicz, starszy menedżer w PwC.

Regulacje zawarte w MSSF16 wprowadzają też pojęcie modyfikacji, która pozwala dostosowywać umowy do nowych standardów, jednak w niektórych przypadkach zmiany w postrzeganiu leasingu i jego warunków w nowym świetle po 1 stycznia 2019 r. będą tak daleko idące, że koniecznie będzie podpisanie nowych umów.

Będą też furtki umożliwiające przejściowe funkcjonowanie w nowym środowisku: nieujmowanie w bilansie aktywóworaz zobowiązań leasingowych w wypadku umów leasingu nieprzekraczających 12 miesięcy, co pozwala leasingobiorcy ujmować płatności leasingowe w rachunku zysków i strat metodą liniową. Eksperci Związku Polskiego Leasingu wskazują, że podobnie będzie w przypadku aktywów, takich jak tablety, komputery, telefony czy meble biurowe o niskiej wartości początkowej, a sugerowana maksymalna wartość aktywa kwalifikującego się do tego typu zwolnienia wyniesie około 5 tys. USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy