Nowe pomysły na ustawę deweloperską

  • Emil Górecki
opublikowano: 14-02-2012, 00:00

Nie załamujcie rąk, sprzedawajcie certyfikaty zamienne na mieszkania — podpowiada inwestorom bankowiec.

Pod koniec kwietnia wchodzi w życie ustawa o ochronie praw nabywców mieszkań, zwana ustawą deweloperską. Jednak deweloperzy już chcieliby ją poprawić, bo nie wiedzą, jak interpretować część zapisów. Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) szykuje dla posłów tzw. gotowca. Większość jego uwag podzielają także bankowcy.

Deweloperzy chcieliby m.in. powrotu do umów przedwstępnych (umowa w formie aktu notarialnego umożliwia wpisanie roszczenia nabywcy do księgi wieczystej), umożliwienia wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku powierniczego (teraz może to robić tylko bank) czy określenia zakresu różnicy powierzchni mieszkania na planie i w rzeczywistości (prawo budowlane dopuszcza 2-4,5 proc. różnicy, ustawa deweloperska żadnego). W trakcie tworzenia rekomendacji dla swoich członków, dotyczących stosowania ustawy, jest też Związek Banków Polskich (ZBP).

To właśnie banki skorzystają na wprowadzeniu nowości najbardziej, bo ustawa obliguje do kupowania budowanych mieszkań poprzez rachunek powierniczy. Bolesław Meluch z komitetu ds. finansowania nieruchomości ZBP podsuwa jednak alternatywny pomysł: realizowanie inwestycji mieszkaniowych w funduszach inwestycyjnych zamkniętych (FIZ). Niektórzy deweloperzy już teraz realizują inwestycje w FIZ, ale z powodu optymalizacji podatkowej.

Więcej przeczytasz we wtorkowym "Pulsie Biznesu" lub tutaj>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane