Nowe prognozy pokażą wyższą ścieżkę inflacji?

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 17-03-2021, 10:58

W oczekiwaniu na wynik dzisiejszego posiedzenia Rezerwy Federalnej rentowności amerykańskich 10-latek utrzymują się na historycznych szczytach.

Nie jest już to przyczyną do wyprzedaży ryzykownych aktywów, a można powiedzieć, że główne indeksy stabilizują się w pobliżu ostatnich szczytów. Wydźwięk dzisiejszego posiedzenia może jednak wiele zmienić na rynku. Pierwszym elementem na jaki inwestorzy będą zwracać uwagę będą publikowane równolegle z komunikatem o godzinie 19:00 najnowsze prognozy makroekonomiczne oraz oczekiwania wobec dalszej ścieżki stóp procentowych poszczególnych członków Komitetu. Co istotne, będą one uwzględniać przeforsowany pakiet fiskalny i pytanie jak w opinii przedstawicieli Fed będzie on wpływał na presję inflacyjną. Zauważalne podwyższenie dynamiki cen było impulsem za dalszym wzrostem rentowności, a więc negatywnym na rynków akcyjnych. 30 minut później rozpocznie się konferencja po posiedzeniu Powella, na której zapewne będzie pytany o komentarz do sytuacji na rynku długu. Trudno oczekiwać, aby na przełomie poprzednich dwóch tygodni, kiedy już miał szanse wypowiadać się na ten temat, zmienił swoje zdanie. W przeciwieństwie do EBC powinien raczej bagatelizować problem, podkreślając, że wyższe rentowności obrazują poprawiające się perspektywy gospodarcze. Fed w przeciwieństwie do EBC może sobie na coś takiego pozwolić ze względu na wyższe momentum wzrostowe oraz sprawniejszy proces szczepień dający nadzieję na szybsze otwieranie gospodarki.

Posiedzenie amerykańskiego banku centralnego to nie wszystko, co na dziś zaplanowano. Za nami są już japońskie dane o wyniku w handlu zagranicznym w lutym. Oczekiwano poprawy względem styczniowego deficytu wynoszącego ponad 320 mld jenów. Szacowano nadwyżkę na poziomie 420 mld jenów i faktycznie się ona pojawiła, ale o połowę mniejsza (217.4 mld jenów). Przed południem czeka nas jeszcze publikacja danych o inflacji w strefie euro. Po południu pojawi się inflacja konsumencka z Kanady, a także dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Jest środa, a więc jak co tydzień opublikowane zostaną dane o zmianie stanu zapasów ropy naftowej, tym razem jednak - ze względu na przesunięcie zmiany czasu - o 15:30. Wczorajsze dane API sugerują spadek zapasów o ok. 1 mln baryłek. Późnym wieczorem polskiego czasu poznamy dane o dynamice PKB Nowej Zelandii w IV kw. 2020 r.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane