Nowe przepisy unijne mogą spowodować wzrost składek w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
07-02-2005, 15:43

Nowe przepisy unijne ustanawiające nowe minimalne sumy gwarancyjne w obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych mogą spowodować w dłuższym terminie wzrost składek ubezpieczeniowych w Polsce o 20 do 40 proc., uważają pytani przez PAP przedstawiciele Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

Nowe przepisy unijne ustanawiające nowe minimalne sumy gwarancyjne w obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych mogą spowodować w dłuższym terminie wzrost składek ubezpieczeniowych w Polsce o 20 do 40 proc., uważają pytani przez PAP przedstawiciele Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

    Rzecznik prasowy PZU zauważa przy tym, że projekt dyrektywy przewiduje pięcioletni okres przejściowy, więc w najbliższym czasie składki raczej nie wzrosną.

    W styczniu Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy o ubezpieczeniach samochodów. Zdaniem PIU, na kompleksowy komentarz dotyczący tego projektu jest jeszcze za wcześnie, PIU dotarła jednak do przegłosowanego tekstu zapisu projektu dyrektywy w części dotyczącej wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej, czyli minimalnego pułapu odpowiedzialności ubezpieczyciela w obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych.

    Zgodnie z tym zapisem, nowa minimalna suma gwarancyjna jest określona w następujący sposób:

    a) w przypadku szkód na osobie: nie mniej niż jeden milion euro na osobę, lub pięć mln euro na zdarzenie bez względu na liczbę poszkodowanych,

    b) w przypadku szkód w mieniu: nie mniej niż jeden milion euro na zdarzenie bez względu na liczbę poszkodowanych.

    W ocenie PIU i jej członków (zakładów ubezpieczeń) do spodziewanych efektów podwyższenia minimalnej sumy gwarancyjnej w ubezpieczeniach OC kierowców należy wzrost wysokości odszkodowań i  w konsekwencji wzrost składek ubezpieczeniowych.

    Spodziewany szacunkowy wzrost składek ubezpieczeniowych może sięgać 20-40 proc. Polskie środowisko ubezpieczeniowe akceptując konieczność i kierunki zmian w prawie europejskim w zakresie ubezpieczeń obowiązkowych uważa jednak, że dla polskiego rynku niezbędne jest zachowanie do nich odpowiedniego dystansuczasowego - informuje PIU.

Ceny pojazdów, części zamiennych i kosztów eksploatacji w Polsce są już dziś zbliżone do zachodnioeuropejskich, podczas gdy poziom dochodów jest znacznie niższy. Wyższe ceny ubezpieczeń w tej sytuacji doprowadzą do pogorszenia sytuacji polskiego konsumenta, w związku z czym PIU opowiada się za maksymalnym opóźnieniem wejścia w życie tych przepisów V Dyrektywy.

    Czas na dostosowanie się przez ubezpieczycieli do przepisów V Dyrektywy komunikacyjnej nie powinien stanowić problemu, gdyż sama dyrektywa przewiduje 5-letni okres przejściowy. Wprowadzenie zmian dotyczących zasad i warunków obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wymagają uprzedniej modyfikacji polskiego prawa w tym zakresie, co będzie nieco czasochłonne - ocenia PIU.

    Zdaniem PZU, wprowadzenie zmian w przepisach ubezpieczeniowych w wyniku przyjęcia przez Parlament Europejski tzw. piątej dyrektywy ubezpieczeniowej potrwa zapewne kilka lat. Nowe przepisy muszą zostać zatwierdzone przez radę ministrów finansów. Poza tym, zapewne będzie obowiązywał okres przejściowy maksymalnie 5 lat)."Dlatego nie sądzę, żeby w wyniku przyjęcia przez PE zmian w przepisach w najbliższym czasie cena polis komunikacyjnego OC wzrosła" - ocenia rzecznik prasowy PZU Tomasz Fill. Jak informuje Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE), rząd zaproponował nowelizację ustawy z 22 maja 2003 r. oubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Dotychczasowa suma gwarancyjna w wysokości 350 tys. euro na każdego poszkodowanego - w przypadku szkód na osobie - została zastąpiona kwotą 1,5 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia,którego skutki są objęte ubezpieczeniem, bez względu na liczbę poszkodowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nowe przepisy unijne mogą spowodować wzrost składek w Polsce