Nowe rekordy indeksów dzięki PKO BP i KGHM

Artur Szymański
26-01-2006, 00:00

W środę na GPW wszystko sprzyjało bykom. Nic dziwnego, że padły nowe rekordy wszech czasów. Najsilniejszymi lokomotywami hossy były PKO BP i KGHM. Budżet uchwalony, w USA i Tokio indeksy wzrosły, w górę szły wskaźniki koniunktury na giełdach zachodniej Europy i umacniał się złoty — niczego więcej do szczęścia giełdowym bykom nie było trzeba. Mocne uderzenie popytu na akcje już na otwarciu środowej sesji nie mogło dziwić. Jeszcze przed południem obroty na akcjach największych spółek przekroczyły 400 mln zł.

Po przekroczeniu przez WIG20 bariery 2950 pkt, aktywność inwestorów wyraźnie spadła. Wydawało się, że handlujący spoczęli na laurach. Indeks z miarę upływu czasu uginał się pod własnym ciężarem, co zapowiadało słaby finisz, tak jak w poniedziałek i wtorek. Tym razem jednak na finiszu notowań kupujący znów ruszyli na zakupy. Indeks największych spółek zakończył więc sesję na poziomie 2953,72 pkt, czyli 1,6 proc. wyżej niż we wtorek. Rekord z 20 stycznia został poprawiony o prawie 44 pkt. Do okrągłej granicy 3000 pkt brakuje już tylko wzrostu o 1,56 proc. W tym roku WIG20 zwyżkował już o 11,25 proc.! Nowe rekordy hossy wyznaczyły także pozostałe indeksy. WIG zakończył dzień na pułapie 39351,63 pkt, po 1,1-procentowej zwyżce. Tylko jeden dzień przetrwały rekordy indeksów MIDWIG i WIRR.

Tak udana sesja to zasługa przede wszystkim bardzo wysokich wzrostów akcji PKO BP i KGHM, dla których domy maklerskie podniosły rekomendacje i wyceny. Zdaniem Citigroup, akcje banku warte są 38 zł. W środę na finiszu notowań osiągnęły wartość 32,8 zł, co oznacza, że do wyceny brokera brakuje jeszcze zwyżki o ponad 15,8 proc. ING Securities podniósł wycenę KGHM z 45,8 do aż 88 zł, czyli o 92 proc. Inwestorzy kupowali więc akcje KGHM bez opamiętania, aż walory osiągnęły wartość 81,4 zł (wzrost o 5 proc.). Run na akcje kombinatu usprawiedliwia kolejny rekord ceny miedzi. Na giełdzie w Londynie za tonę płacono aż 4690 USD.

Udany dzień mieli akcjonariusze PGNiG, którego akcje skoczyły o ponad 3 proc. do 3,6 zł. Trzaskający mróz przekłada się na rekordowo wysokie zużycie gazu. Świetną passę kontynuowała Grupa Lotos, poprawiając wtorkowy rekord o 1,6 proc. W połowie roku koncern ogłosi strategię rozwoju na lata 2006-10. Wśród spółek mniejszej kapitalizacji brylował Polnord, który poinformował o zamiarze przeprowadzenia oferty z prawem poboru. Notowania poszły w górę aż o 26,7 proc. Spółka ze stajni Ryszarda Krauzego chce sprzedać 5 mln nowych akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nowe rekordy indeksów dzięki PKO BP i KGHM