Nowe rynki magazynowe

Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska
opublikowano: 23-09-2019, 22:00

Popyt na lokalizacje powierzchni magazynowo-przemysłowych poza tzw. wielką piątką, do której zalicza się Warszawę, Górny Śląsk, Polskę Centralną, Poznań oraz Wrocław, na razie jest umiarkowany.

Jednak udział innych lokalizacji systematycznie rośnie zarówno po stronie popytowej, jak i podażowej. Nowe lokalizacje wyraźnie zyskują na atrakcyjności. Jednym z istotnych powodów są rosnące trudności wielkiej piątki z zasobami ludzkimi.

Pracownicy w dużych aglomeracjach przebierają w największej liczbie ofert zatrudnienia. Są to więc miejsca, gdzie najtrudniej zrekrutować załogę. Z tego powodu dużo atrakcyjniejsze są np. Częstochowa, Konin, Kutno, Bielsko-Biała lub Bydgoszcz, gdzie rekrutacja załogi potrwa znacznie krócej.

Oprócz rynku pracy na wzrost zainteresowania mniejszymi miastami wpływa przede wszystkim rozbudowa infrastruktury transportowej, głównie dróg. To ułatwia realizację projektów na dużą skalę. Nie bez znaczenia dla deweloperów jest także koszt i jakość przygotowania terenów inwestycyjnych, które w mniejszych miastach są często znacznie atrakcyjniejsze niż wokół głównych aglomeracji.

W działalności logistycznej lub produkcyjnej każda firma ma własny model operacyjny i własne kryteria oceny lokalizacji. W Polsce jednak tworzą się warunki rozwoju centrów logistyczno-produkcyjnych w dotychczas nieoczywistych miejscach. Parki magazynowe Hillwood powstają m.in. w Kłobucku k. Częstochowy i w Świebodzinie. Nowoczesne magazyny klasy A już działają w Kutnie, Krośnie Odrzańskim czy w Olsztynku, gdzie wybudowany został magazyn dla firmy Zalando, a w planach inwestycyjnych firmy są inne mniejsze miasta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Hubert Michalak, prezes Hillwood Polska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu