Nowe schematy

  • Marek Rogalski
opublikowano: 14-02-2018, 22:00

Skok zmienności na rynkach akcji, jaki przydarzył się na początku lutego, sprawił, że rynkowe schematy, które obowiązywały przez ostatnie kilkanaście miesięcy, zaczynają się zmieniać. O ile wydaje się, że jest jeszcze za wcześnie, aby na podstawie ostatnich wydarzeń wyciągać wnioski o nadchodzącej globalnej bessie i recesji, to jednak czeka nas trudny okres, w którym inwestorzy będą otrzymywać wiele sygnałów, nieraz mylnych. Niepewność — to słowo będzie w najbliższych tygodniach odmieniane przez wszystkie przypadki. Tradycyjnie pod większą presją znajdą się bardziej ryzykowne aktywa.

Kluczem do zrozumienia sytuacji na rynku złotego jest pozycja euro na rynkach globalnych. Pomimo ostatnich spadków rynek nadal pozostaje optymistyczny, oczekując wiele po działaniach Europejskiego Banku Centralnego w tym roku — program skupu aktywów ma zakończyć się we wrześniu, a w pierwszym kwartale przyszłego roku może dojść do pierwszej od dawna podwyżki stóp procentowych. W najbliższych tygodniach kluczowe będzie zaplanowane na 8 marca posiedzenie EBC, na którym może dojść do zmian w komunikacie (zapowiadających bliski koniec QE), a także przedstawienia nowych prognoz inflacyjnych (te mimo ostatnich wzrostu euro nie powinny zostać zrewidowane w dół). Tylko czy inwestorzy nie oczekują zbyt wiele? EBC może okazać się bardziej elastyczny, niż się tego oczekuje, a chwilowe problemy może sprawić europejska polityka (Wielka Koalicja w Niemczech i wybory we Włoszech).

Teoretycznie beneficjentem skoku zmienności na giełdach powinien być dolar. Szanse na jego wyraźne umocnienie w nadchodzących miesiącach nie są jednak aż tak duże. Cieniem na amerykańskiej walucie mogą położyć się problemy z nadmiernymi deficytami (budżetowym i handlowym) i nasilenie protekcjonistycznych akcentów w polityce handlowej Białego Domu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK ROGALSKI DM BOŚ

Polecane