Nowe szanse na dofinansowanie z POIR

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 20-03-2017, 22:00

Fundusze UE: Największy unijny program wspierający przedsiębiorców oferuje coraz więcej instrumentów dotujących inwestycje w start-upy

Jeszcze w tym roku do małych i średnich graczy popłynie strumień pieniędzy z nowych działań programu operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Nowe konkursy zapowiadają się bardzo interesująco. Wśród nich są zarówno instrumenty finansowe, jak i projekty pozakonkursowe. Uruchamiane właśnie działania to Fundusz Gwarancyjny (poddziałanie 3.2.3), Starter (3.1.1), Biznest (3.1.2), Otwarte Innowacje (2.2), BRIdge VC (1.3.2), Koffi (3.1.4) oraz Polskie Mosty Technologiczne (3.3.1).

Celem Polskich Mostów Technologicznych jest przyspieszenie rozwoju polskich firm MSP na 20 rynkach zagranicznych, przede wszystkim pozaeuropejskich — podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju.
Zobacz więcej

WYJŚĆ POZA POLSKĘ:

Celem Polskich Mostów Technologicznych jest przyspieszenie rozwoju polskich firm MSP na 20 rynkach zagranicznych, przede wszystkim pozaeuropejskich — podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju. Marek Wiśniewski

W sukurs innowatorom

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie kusił przedstawicieli małego biznesu instrumentami, które zabezpieczą kredyty na nowatorskie pomysły. Sporo, bo aż 643 mln zł, zasili Fundusz Gwarancyjny (FG) państwowego banku. Proponowane przez niego gwarancje spłaty kredytów mają ułatwić drobnym graczom dostęp do finansowania innowacyjnych projektów, w tym prac badawczo-rozwojowych (B+R).

— Jesteśmy na etapie opracowywania zasad, na jakich przedsiębiorcy będą mogli korzystać z nowego programu. Ściśle współpracujemy z bankami komercyjnymi. Bardzo nam zależy, aby w maksymalnym stopniu wdrożyć te rozwiązania, które sprawdziły się w ramach FG programu Innowacyjna Gospodarka. Chcemy, aby produkt spełnił oczekiwania przedsiębiorców — podkreśla Halina Wiśniewska, dyrektor centrum poręczeń i gwarancji BGK. Państwowy bank za pośrednictwem banków kredytujących będzie udzielał gwarancji bezpłatnie. Zabezpieczy spłatę aż 80 proc. wartości kredytu na maksymalnie 20 lat.

Zamiast Bridge Alfa

Na zastrzyk kapitału będą mogły liczyć również start-upy. Fundusz PFR Starter FIZ pomoże im zrealizować nowatorskie przedsięwzięcia, które bez tego typu wsparcia miałyby niewielkie szanse na powodzenie.

— PFR Starter FIZ to propozycja dla innowacyjnych spółek na wczesnym etapie rozwoju. Pośrednicy finansowi zagwarantują im wsparcie zwrotne, a także wiedzę i mentoring. Dzięki temu start-upy będą miały większe szanse na odniesienie komercyjnego sukcesu — tłumaczy Michał Żukowski, dyrektor działu R&D w kancelarii LSW Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) wybierze pośredników finansowych najprawdopodobniej w drugim kwartale tego roku. To do nich będą mogły zgłaszać się młode spółki. Michał Żukowski uważa, że instrument 3.1.1 może w jakimś stopniu zastąpić działanie 1.3.1, tzw. Bridge Alfa, którego w tym roku zabrakło w konkursach POIR.

W 2016 r. nabór z tego instrumentu cieszył się ogromną popularnością wśród funduszy kapitałowych. Spośród 112 wniosków, które wpłynęły do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), aż 90 dotarło do etapu oceny merytorycznej dokonywanej przez ekspertów. W wyniku ostrej selekcji wybrano 19 funduszy inwestycyjnych, których główną rolą jest finansowanie projektów technologicznych na bardzo wczesnym etapie. Przedsięwzięcia te są związane z prowadzeniem prac B+R lub wykorzystaniem własności przemysłowej. Przedstawiciele funduszy aktywnie poszukują projektów m.in. na uczelniach, w instytutach badawczych i parkach technologicznych.

Nowe firmy z sektora MSP będą mogły skorzystać również ze strumienia pieniędzy z programu Biznest. — PFR Biznest FIZ będzie oferował wsparcie finansowe dla małych i średnich spółek na początkowym etapie rozwoju. Inwestycje w innowacyjne spółki zrealizuje wspólnie z aniołami biznesu. Młode firmy będą mogły skorzystać z ich doświadczenia, kompetencji i kontaktów — przekonuje Maciej Ćwikiewicz, wiceprezes PFR Ventures.

Kim są anioły biznesu? Najczęściej to przedsiębiorcy albo majętne osoby, które pomagają w realizacji ciekawych pomysłów biznesowych nie tylko pieniędzmi, ale również poprzez swoją wiedzę i kontakty. Instrument 3.1.2 będzie wdrażany przez BGK, TFI BGK oraz PFR Ventures.

Nauka bliżej biznesu

Na ciekawe wsparcie mogą liczyć firmy także w ramach działania 2.2 („Otwarte Innowacje”). Nie premiuje ono prac B+R realizowanych w pojedynkę — ważna jest kooperacja przedsiębiorców z naukowcami.

— Celem otwartych innowacji jest współpraca między dużymi firmami i jednostkami naukowymi, które mają zasoby technologiczne, a przedsiębiorstwami MSP, które ich poszukują, aby rozwinąć innowacyjne produkty i procesy w ramach swojej działalności. Jak to ma wyglądać w praktyce? Dawca technologii skorzysta z jej komercjalizacji poprzez sprzedaż licencji danego rozwiązania, a jej biorca pozyska know-how mniejszym kosztem i z większym prawdopodobieństwem, niż gdyby realizował samodzielny projekt B+R — tłumaczy Wojciech Kwiatkowski, ekspert ds. dotacji unijnych z Crido Taxand.

Ważnym elementem działania 2.2 jest stworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) Platforma Transferu Technologii — miejsce spotkań właścicieli nowatorskich rozwiązań, osób chętnych do ich zakupu oraz specjalistów w tym obszarze. Jaki jest jej cel? Komercjalizacja technologii, na której skorzysta polski przemysł.

— Baza dawców technologii zawiera już ponad 800 rekordów (dane z początku lutego). To pokazuje, że jest spore zainteresowanie podmiotów komercyjnych oferowaniem swoich rozwiązań na rynku. Zasady wsparcia transferu technologii nie są jeszcze znane. Wiadomo jedynie, że ARP będzie miała na to 30 mln EUR — wyjaśnia Wojciech Kwiatkowski.

Drugi etap działania 2.2 polega na wyborze pośredników finansowych — funduszy venture capital. Będą one oferować wsparcie zwrotne małym graczom, którzy pozyskali technologie w formule otwartych innowacji. — Pośredników finansowych dokapitalizuje Fundusz PFR Otwarte Innowacje z budżetem 421 mln zł na ten cel. Przeciętne finansowanie ma wynosić między 5 a 15 mln zł, z czego 60 proc. będzie pochodzić z PFR Otwarte Innowacje, a 40 proc. z pieniędzy prywatnych — tłumaczy Wojciech Kwiatkowski.

Według eksperta, koncepcja otwartych innowacji ma dużą szansę na powodzenie. Jak zauważa, nie trzeba być pierwszym w wynalezieniu danej technologii, aby czerpać z niej korzyści i prowadzić nietuzinkową działalność. PFR stawia też na projekty zaawansowane technologicznie, w tym także w obszarze badań i rozwoju. W puli działania 1.3.2 jest aż 433 mln zł. Finansowania małym

Na podbój rynków

Swoją premierę będzie miał również nowy instrument dla przedsiębiorców MSP, których firmy znajdują się w fazie wzrostu, realizacji nowych projektów, a także zdobywają nowe rynki lub wdrażają nowe rozwiązania.

— Dla spółek na dalszym etapie rozwoju mamy ofertę finansowania w ramach PFR KOFFI FIZ. Będzie on wspierać innowacyjne przedsiębiorstwa, dając im impuls i szansę wyjścia na międzynarodowe rynki — podkreśla Maciej Ćwikiewicz. Natomiast na małych graczy, którzy chcą rozwijać skrzydła poza granicami kraju, czeka poddziałanie 3.3.1.

— Jego celem jest przyspieszenie rozwoju polskich firm MSP na 20 rynkach zagranicznych, przede wszystkim pozaeuropejskich. Ma ono zachęcić przedsiębiorców do poszukiwania partnerów gospodarczych i ułatwić im wejście na nowe rynki zbytu — podkreśla Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju. Przedstawiciele biznesu, których projekty wpisują się w krajowe inteligentne specjalizacje, będą mogli wziąć udział w programach akceleracyjnych. Nabór do nich odbędzie się w drugiej połowie tego roku.

— Dla najbardziej obiecujących firm przewidziano wyjazd za granicę na tzw. dni kalibracyjne. Udział w tych programach dostarczy im niezbędnej wiedzy na temat dopasowania strategii ekspansji do wymogów wybranego rynku zagranicznego — dodaje Jadwiga Emilewicz.

W puli konkursu, który będzie realizowany w dwóch kilkuletnich etapach (2017- -19 i 2020-23), jest 186 mln zł. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że ze wsparcia skorzysta aż 880 firm. W ostatnim czasie wiele ciekawych zmian w POIR wprowadził również komitet monitorujący. Mają one ułatwić potencjalnym beneficjentom ubieganie się o granty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nowe szanse na dofinansowanie z POIR