Nowe szczyty hossy na giełdach Europy Zachodniej

(Artur Szymański)
opublikowano: 21-02-2006, 15:30

Indeksy giełd Eurolandu poprawiają nieco szczyty hossy. Tak wysoko wskaźniki giełdowej koniunktury nie były od ponad 4,5 roku. Podczas wtorkowych notowań, w centrum uwagi inwestorów znajdują się spółki użyteczności publicznej, po tym jak E.ON złożył ofertę przejęcia hiszpańskiej Endesy za 35 mld USD.

Indeksy giełd Eurolandu poprawiają nieco szczyty hossy. Tak wysoko wskaźniki giełdowej koniunktury nie były od ponad 4,5 roku. Podczas wtorkowych notowań, w centrum uwagi inwestorów znajdują się spółki użyteczności publicznej, po tym jak E.ON złożył ofertę przejęcia hiszpańskiej Endesy za 35 mld USD.

W górę idą indeksy wszystkich osiemnastu zachodnioeuropejskich rynków akcji, za wyjątkiem giełdy islandzkiej. Paliwem hossy są przede wszystkim wyniki spółek. Jak na razie raporty kwartalne opublikowało 29 spółek spośród komponentów indeksu Stoxx 50. W przypadku aż 19 firm, wyniki były lepsze od oczekiwań analityków.

Gwiazdami pierwszej wielkości są dziś E.ON i Endesa, których kursy idą w górę w tempie odpowiednio 3 i 9 proc. Największa niemiecka firma użyteczności publicznej przebiła konkurencyjną ofertę Gas Natural, oferując za największą hiszpańską spółkę energetyczną Endesa kwotę 35 mld USD, czyli około 29,1 mld EUR.

Utrzymaniu dobrych nastrojów na giełdach sprzyjają również lepsze od oczekiwań wyniki Cadbury Schweppes oraz MAN-a. Cadbury, jedna z największych firm branży spożywczej, pochwaliła się 46-proc. wzrostem ubiegłorocznego zysku netto. Na czysto spółka zarobiła 765 mln funtów bijąc tym samym prognozę mówiącą o wyniku na poziomie 616 mln GBP. Kurs spółki na giełdzie w Londynie zwyżkuje ponad 2 proc.

O 4 proc. rosną natomiast notowania niemieckiego producenta ciężarówek MAN. Koncern w IV kwartale 2005 r. zwiększył zysk netto o 34 proc. do poziomu 203 mln EUR. Stało się tak dzięki obniżeniu kosztów produkcji i pracy. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie około 159 mln EUR. Rośnie też kurs Scani, bo MAN oświadczył, że byłby zainteresowany odkupieniem akcji od Volkswagena, gdyby ten był gotów je sprzedać. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane